Novinky.cz
Boulevard
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:11
Publikováno dne:
4.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Krize současné civilizace

[Obr: platomickey.gif (5612 Bytes)]

Čekám na tramvaj a čtu na sloupu Jak čelit krizi současné civilizace? Už mě ale přednáška neláká, dávno jsem se s tím smířil.

Raději se v sobotu s dětmi nechám svézt v historickém vlaku. V propagační brožuře čtu Vlivem nesprávné politiky se většina nákladní dopravy přesunula na silnici. Nesprávné politiky… Parní vlak je čistý a čerstvě natřený, topení topí akorát. Vedle stojí současný polorozpadlý motorák. Zpoždění mají oba.

Otevřu časopis a čtu Sokrates s oblibou zapředl rozhovor s člověkem pevných zásad. Brzy mu po chvíli dokázal, že je jen předstírá a prošmudlává se životem stejně jako všichni ostatní.

Vystupujeme z vlaku a jdeme Posázavskou stezkou. Koryto řeky má místy alpský charakter, však také most přes Kocourské údolí museli stavět dělníci až z Itálie. Pod impozantním obloukem čtu Po sto letech most nejeví žádné známky opotřebení. Nejen čtu, ale i vidím. Stoletý beton drží, jako by ho zamázli včera. Stejně jako kdysi v Pompejích nechápu současné zrychlování času, dvoutisíciletá freska na stěně veřejného domu by stále mohla úspěšně lákat turisty za úplně jiným účelem než fotem do rodinného alba. A z loňské omítky se mi už sype písek.

Také nechápu, jak se tak zajímavá krajina od Davle až po zlatonosné Jílové může nechat hyzdit stovkami chat. Ale většina je jich udržována viditelně s elánem. Křehká paní si láme nehty na orezlém obrovitém sloupku k plotu. Děda brousí, otec vrtá a syn seká. Auta už nepotřebují tolik péče jako před lety. Zato imperialistická propaganda z L. A. přinesla své ovoce: poslední volný milimetr zahrady je obětován a modrá se v ní bazén.

Lidská společnost se rozpadla na mravenečky-soukromníčky. Jestli vůbec kdy byla sjednocená. Ale o tom čtu zas v jiném žurnále. Une et indivisible, jedna a nedělitelná. To byla pár týdnů po francouzské, sametové i jiné revoluci. Prý se tak vyvíjí i většina manželství po svatební noci.

Taky tam píšou, že žena je synchronizovaná v čase, po ose muž—děti, zatímco pro nás ostatní je přítomnost jen pytel na sny o budoucnosti. To mi připomíná, že musím ještě zasadit rajčata.

A tak v neděli v hukotu sekaček a v posledním loku kyslíku mezi sousedskými ohni, v prvním letošním dni, který meteorologicky byl bez mráčku, se ještě vybičuju zrýt záhon. Neboť jinak by mi sazenice uschly, a to by byla krize.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 4.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Můžeme umřít na pětku z matematiky? - 23.3.2001
Je věda populární? - 27.2.2001
Proč nemám rád BOBOVIZI - 9.1.2001
Petr Bouř
Má cenu hledat stálé hodnoty o víkendu?

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.8 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena