Novinky.cz
Internet
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:05
Publikováno dne:
25.8.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Zanikne vědecká literatura?

Americký National Institutes of Health (NIH), jedna z hlavních světových grantových agentur, navrhuje převést publikování z odborných časopisů na Internet.

Vědecká literatura je zvláštní svět. Z pohledu zvenčí se zdá, že autoři jsou současně jedinými čtenáři. Z pohledu zevnitř také. Přesto je komunikace mezi vědci dnes základní podmínkou výzkumné práce.

V ideálním případě platí myšlenka Jana Wericha: Věda i umění objevují - první to, co tu je, druhé to, co tu není. V obou případech o objevování víme strašně málo.

Jak asi tvoří třeba básník. Někde hluboko v hlavě se objeví světýlko, to se zhmotní do myšlenky, která se musí stihnout ještě před spaním napsat na papír...

V tomhle smyslu je na tom asi nejlépe novinář, protože někde po světě se vždycky něco děje. V největší nouzi okomentuje kolegův komentář z minulého týdne.

Kdyby se mi ale chtěl pomstít, napsal by, že je to pořád méně přízemní než tvorba vědeckých zpráv. Odborné časopisy si ve vlastním zájmu hlídají, aby všechna data byla ověřitelná v jakékoliv jiné laboratoři na světě. Vědecké články také musí proniknout přes několik nezávislých posuzovatelů. Ti se téměř nikdy neshodnou a často článek putuje rok mezi autorem, editorem a posuzovateli. Také ekonomika tištění odborných periodik je i pro samotné vědce záhadou. Předplatné (často tisíce dolarů za rok) i při vysokém nákladu převyšuje všechen ostatní tisk. A navíc jsou autoři občas nuceni přispívat až 150 dolary na vytištění jedné stránky svého textu.

Přebujelost a finanční náročnost papírového rozsévání informací jsou jedním z důvodů, které vedou k úvahám v NIH i jiných institucích o zřízení centrální elektronické knihovny. Některé informace přímo vyžadují zprostředkování počítačem (jako třeba simulace pohybů molekul DNA v buněčném jádru). Centrální evidence by omezila duplicitu publikací a zjednodušila jejich vyhledávání.

Hlas opozice proti tomuto plánu na sebe nenechal dlouho čekat. Editoři i celé redakce časopisů mají strach o svá zaměstnání. I vědci jsou konzervativní a littera scripta manet - tištěné slovo trvá (a přece jen vypadá lépe). Že by projekt vedl k ještě většímu monopolu angličtiny je nasnadě, like it or not.

Projekt by také způsobil alespoň menší revoluci v oponování a posuzování vědeckých prací. Na tomto poli je beztak mnoho otázek a málo odpovědí. Čím měřit kvalitu vědecké práce? Má být posuzovatel anonymní a autor známý, nebo naopak? Připočítávají se autorovy minulé zásluhy k váze toho, co napíše? Zřejmě bude třeba mnoha dlouhých diskuzí.

I já zatím čekám. Před půl rokem mi vrátili jednu publikaci. Všichni posuzovatelé se výjimečně shodli, že není dost kvalitní. Hm, něco na tom bude. Nevím, co s ní - leží teď na polici a já čekám... na nějaké to světýlko.

Míry nesmrtelnosti

citation index - jak často váš vědecký článek citují jiní
impact factor - celková prestiž časopisu (např. pro Nature IF=26, pro většinu ostatních od nuly do jedné).

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 25.8.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Letem vědeckým světem - 13.8.1999
Bojujeme proti pavědě 1 - 2.7.1999
Naděje pro českou vědu - 15.6.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Co znamená Nobelova cena za chemii v roce 1998? - 26.11.1998


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

V našem obou to tak již funguje - Jiř Kučera
Začal už tento způsob někdo ve větší míře používat? - Anděla Prchlíková
Petr Bouř
Přebujelost a finanční náročnost papírového rozsévání informací jsou jedním z důvodů, které vedou k úvahám v NIH i jiných institucích o zřízení centrální elektronické knihovny.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena