Novinky.cz
Internet
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:04
Publikováno dne:
19.1.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Proč se zamýšlet nad Internetem?

Spontánnost

Troufnul bych si dokonce říct, že Internet nikdo nevymyslel. V čítankách sice bude, že tu a tu vojenskou
[Obr: klav.gif (11897 Bytes)]
síť vylepšil ten a ten a dal ji k dispozici civilním účelům. Ale je evidentní, že pokud stvořil pánbůh liščí ohon a dráty, bylo už jen otázkou času, kdy se elektrický pavouk začně rozlézat. Ebonitovou tyč nahradil telefon, pak se na konec připojila televize a u počítače to bylo už samo sebou. Jestli má skutečné vynálezce, pak to byly tisíce kutilů a nadšenců, kteří ve sklepích neuklízeli, ale programovali a tahali dráty. Stejně tak jako průmyslové revoluci vděčíme postřeleným sousedům, co místo okopávání mrkve v 19. století na zahradě konstruovali parní stroje, zkoušeli dieselové motory, až se jednomu z nich podařilo konečně odlepit se od země.

Nepředvídatelnost

Gutenberg nechtěl číst Blesk, ale jen vytisknout pěknou bibli. Bell nechtěl zvoněním mobilu ve vlaku otravovat lidi, i když díky jednomu průvodčímu málem přišel o sluch, ale jen pomoct podobně sluchově postiženým. Mareyova kamera měla sledovat zvířata, a ne vydělávat miliony v kinoprůmyslu. Měl snad Internet původně hledat zloděje aut, vhodného dárce ledviny nebo paralyzovat Miloševičovu obranu v kosovské válce?

Krátkověkost

[Obr: dite_pozirajici_mys.gif (11921 Bytes)]
koupil pro svá veterinární studia v Brně. Nesvádí náhodou tak trochu virtuální svět k výrobě šmejdů a zmetků? Skutečně se nedal problém Y2K předvídat? Skutečně je nutné rozsáhlé databáze vyhodit, protože nejdou přeprogramovat do nových počítačů? Kdyby tak mohl můj eventuální vnuk za nějakých 70 let říct o mém počítači, "ještě píše".

Zranitelnost

Možná si někdo představoval, kolik úředníků a politiků taková počítačová síť může nahradit. Oni se však s ní skamarádili a ještě nám slibují, jaké že globalizace, informatika a automatizace přinese lepší zítřky. Co když je ale někdo omylem překopne krumpáčem?

Nesrozumitelnost

Ve které ZOO asi mohou být první počítačoví inženýři, kteří ještě věděli, i jak funguje integrovaný obvod, i jak se dá naprogramovat. Asi v té samé, jako ti opraváři aut, bot a televizí, kteří věci skutečně spravovali, a ne jen měnili součástky.

Nepřehlednost

Začátek 20. století byl, mimo jiné, i věkem encyklopedií. Podrobných, solidně vázaných, bohatě ilustrovaných. Pod heslem "delfín" jste našli podrobnou rozpravu o tom, co lidstvo o tomto tvoru dosud ví. Můžete to tvrdit, když si najdete něco o delfínovi na Internetu? A nepřehlédli jste tenhle link a tenhle link...?

Komercializace

Tak za tak dlouhý článek zas placen nejsem.

Vyhraněnost

Moc a bohatství je už pár století výsadou hlavně lidí vzdělaných. A kdoví, jestli to není dobře.
[Obr: homeless.gif (7392 Bytes)]
Bohužel, Internet možnosti lidí, kteří jsou 'out', neskutečně omezuje. Stačí se podívat do nitra Afriky nebo do některých částí Asie. Nebo zajet tramvají na konečnou a trochu si vyjít za Prahu. Od úřadu vlády jezdí například dvaadvacítka...

Zneužitelnost

Nebyli by to lidi, ale delfíni, kdyby se Internet nepokusili ovládnout a zneužít. Ve virtuálním světě je to zvlášť zašmodrchané - kdyby nebyla pornografie, museli by si ji cenzoři vymyslet. Ale většina vlád pochopila, že Internet nejsou dráty, ale svoboda. Byť v Bagdádu nebo Pekingu ještě drátují. Nebo že by ostatní jen zaspali? Jaké že to mediální zákony vlastně vyrábí náš parlament, proč jsou potřeba zvláštní paragrafy zrovna na novináře, a ne na pekaře nebo houbaře? Neměli bychom si je taky přečíst? Když se nebudeme zamýšlet my, bude se zamýšlet někdo jiný. <>

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 19.1.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Jak jsem dělal SPAM (díl2)  - Radek Novák
Jak jsem dělal SPAM (díl1) - Radek Novak
Jo, to bude evoluce - Josef Gajdůšek
Petr Bouř
Většina vlád pochopila, že Internet nejsou dráty, ale svoboda.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

I N T E R N E T:

Dnes naposled

Co je to to coje.to?

Freehosting, freeslužby a tvorba www 17 - guestbooky

Kapesní průvodce Internetem

Chodit za školu se vyplatí!

Jak jsem se stal blogerem

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena