Novinky.cz
Internet
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:08
Publikováno dne:
28.9.1998na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Pozor na velkého bratra

[Obr: vlajka.gif (2223 Bytes)]
"Big brother is watching you!" Až po své první návštěvě Ameriky jsem si uvědomil, že tato obava kapitalistické supervelmoci z komunistické špionáže byla mezi tamním lidem hluboce zakořeněna. Co se uvnitř železné opony jevilo jako stádo šedivých a neschopných soudruhů velících rozpadlému hospodářství a muzeální armádě, to do poslední chvíle nahnávalo strach těm suverénním bytostem mezi newyorskými mrakodrapy, žvýkajícím bezstarostně i ve spaní a kouřícím tááákhle dlouhá cigára.

Amerika se tak stala obětí své vlastní studenoválečnické propagandy, svých divokých padesátých až osmdesátých let. Však můžeme ještě dnes občas vidět u Karlova mostu, s jakým respektem cizozemec kupuje pravou ruskou matrjošku, beranici s hvězdou či tankistickou kamizolu.

Po proměně socialistického svazu v kapitalistický zmatek by tedy cowboyové měli konečně ulehat k spánku bez nočních můr. Ale ouha. Zcela paradoxně, právě teď příchází největší a zdrcující rána jejich soukromí, pro mnohé hodnotu nejvyšší, a to přímo z útrob jejich civilizace. Jmenuje se on line, tedy po drátě.

Právě po něm spolu američané nejvíce mluví, i ti sousedi z jednoho domu, kteří se před tím deset let ani nepozdravili, po něm nakupují, cestují, půjčují si peníze, schánějí si zaměstnání i životní partnery. Co je vede od anonymních šustivých bankovek k elektronickému placení, které umožní každé drogerii ještě za deset let zjistit, kolikrát týdně se holí? Proč nechají leteckým společnostem kompletní informaci o svém pohybu, bankám o svém příjmu? Nestraší je elektronická pošta, přes kterou jim může do jejich života šťourat kdokoliv od jejich druha přes zaměstnavatele až po libovolného trochu schopnějšího programátora z miliónů dalších uživatelů? Proč alespoň neupraví zákony podle evropských norem, které běžně zakazují obchodování se soukromými informacemi bez svolení dotyčné osoby? Proč si takto zatínají drápy do svých svatých individuálních svobod?

Důvody jsou stejné jako hlavní motor všeho lidského snažení a pokroku: peníze. (Jistě netřeba dodávat, že naše země bude chtít stát příliš pozadu.) Za ztrátu soukromí dostanete slevu nejen v supermarketu, ale i u letecké společnosti, která si zjistí, jak jste jí byli dosud věrní. Banka vám půjčí na dům, protože si u jiných bank ověří, že nemáte dluhy a u zaměstnavatele, že ho máte. Jeden příklad za všechny: jedna žena v Pennsylvanii dostala k narozeninám blahopřání se slevou 10 dolarů do místního obchodu s elektronikou. Nikdy předtím tam nebyla, natož aby jim řekla datum narození. Oni však koupili tuto informaci od obchodníků s auty ...

Přímý řez do soukromého života samozřejmě představuje hlavně Internet. Letmým náhledem do stovek rad, jak se při při elektronickém dopisování a surfování chránit před čmuchaly, brzy zjistíme, že je to v podstatě nemožné. Přes tucty počítačových pirátů a výrobců virů celý systém funguje právě na otevřenosti a důvěře. Navíc profesionální slídiči mají pravděpodobně námi netušené možnosti, včetně odposlechu elektromagnetického pole počítačů, o kterých se z tisku z pochopitelných důvodů nedovíme. Tak mimo několika jezevců vlastníci počítačů vstupují dobrovolně do celosvětové internetové rodiny s vědomím, že mohou být tak trochu pod dohledem ostatních.

Pikantním problémem jsou skryté kamery. Jejich množství již vyvolalo úvahy o jejich sledování lacinou pracovní silou z chudších zemí. Možná až někdy půjdete nakupovat do obchodního domu Kotva, bude vás kdosi v rovníkové Africe sledovat, zda nesaháte po cizích peněženkách. Podstata je stejná: vzdám se části svého soukromí, chcete-li suverenity, za všeobecnou výhodu - větší bezpečnost. V supermarketu jako na soukromé půdě to akceptují i za velkou louží, i když myslím každý ocení decentní cedulku u dveří připomínající jiný než boží dohled.

Ovšem kamera na veřejném prostranství, zcela namátkou na pražském Staroměstském a Václavském náměstí, navíc instalovaná státní mocí, to by jinde tak lehce určitě neprošlo. Chudinka státní moc, byť zcela určitě myslí ustavičně jen na naše dobro, musí ve vyspělém světě každý zásah do soukromí vždy pracně obhajovat a vysvětlovat.

Ovšem tak špatně na tom nejsme - v Chicagu ve veřejných parcích musí být přízemní křoví z bezpečnostních důvodů nemilosrdně vysekáno. To bychom si museli na jaře odjet zalaškovat místo na Petřín do Sovětského Svazu, že?

[Obr: cocacola.gif (8564 Bytes)]
vyčmucháno na internetu

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 28.9.1998

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jsme národ srabů nebo schizofreniků? - 4.9.1998
Petr Bouř
Podstata je stejná: vzdám se části svého soukromí, chcete-li suverenity, za všeobecnou výhodu - větší bezpečnost.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

I N T E R N E T:

Dnes naposled

Co je to to coje.to?

Freehosting, freeslužby a tvorba www 17 - guestbooky

Kapesní průvodce Internetem

Chodit za školu se vyplatí!

Jak jsem se stal blogerem

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena