Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:05
Publikováno dne:
13.10.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

FFFILM 13.10.

 • Predátor 3
 • Brian žije!
 • PREMIÉRY TÝDNE
 • VE ZKRATCE...
 • KVÍZ
 • TELEVIZE

  Predátor 3

  Přišel mi do redakce Cinemy zajímavý dopis. Zatímco si ho budete číst, nechte si v dalších oknech nahrávat tento a tento doprovodný obrázek...

  Drahý pane Fuka,

  Sehnat na vás kontakt je velmi těžké a tak jsem se rozhodl předat vám tento dopis prostřednictvím redakce. Vím, že umíte perfektně anglicky, na základě čehož bych byl moc rád pokud by jste mi mohl přeložit do angličtiny jednu povídku, kterou jsem napsal. Myslím, že by pro vás bylo i celkem zajímavé tuto činnost provést. Povídka o níž je řeč se jmenuje:

  PREDATOR IN HOLOCAUST

  Začáteční titulek zní: "V roce 1987 se vyskytl v džunglích Střední Ameriky mimozemský lovec lidských trofejí! Tato návštěva se tehdy nestala poprvé..."

  Příběh začíná v roce 2000 v Bostonu, kde žije starý Žid, který prošel jedním z nejhorších nacistických koncentráků. Jednalo se o takzvaný tajný tábor ležící hluboko v lesích Polska poblíž Chelma. Kompletně byl dostavěn v roce 1941 a do roku 1942 plnil svou fuknci jako pokusný a pracovní lágr.

  Pokusná část sloužila k experimentům, při nichž se mělo přijít na nejefektivnější metodu pro hromadnou likvidaci Židů.

  Podobných táborů bylo za druhé světové války několik a díky nim vznikly pozdější továrny na smrt. Takovéto lágry byly za svého působení přísně utajovány pročež si vysloužily přídavné jméno tajné. Dělaly se v nich ta největší zvěrstva. Zkoušely se zde různé pokusy na lidech. Například s Kysličníkem uhelnatým, který byl co se umíraní týče mnohonásobně krutější, než později používaný Cyklon B. Experimentovalo se i s Ghetto busy, s Benzinem atd. Tento lágr vlastnil dieselovou komoru na bázi výfukových plynů.

  Pracovní část byla od pokusné oddělena a v ní setrvávaly pracovně způsobylý Židé, kteří se do tohoto stavu dostaly při selekci. Ti se pak dřely v kamenolomu, nebo kopaly zákopy.

  Na začátku přijde jedna spisovatelka do domu v němž žije právě stařík, který tímto peklem prošel. Žena, zajímající se o jeho příběh objevuje několik obrazů, které stařec namaloval po válce, s tématikou Holocaustu.

  Jedné malbě však spisovatelka nerozumí. Je na ní podivná mlhavá postava stojící za ostnatými dráty. Starý muž jí obraz zakrátko vysvětlí. Poví, že je na něm duše zřejmě nějakého zesnulého, která je tehdy přišla ochraňovat před nacistickým zlem...

  Následuje začátek příběhu odehrávajícího se převážně v roce 1942. Je plný toho nejhoršího nacismu, umírající naděje vězňů a odvahy. Popisuje neskutečné hrůzy, které se tehdy v táboře děly (za napadení hlídače jsou pohřbeni za živa, za sebemenší prohřešek jsou biti do bezvědomí, spánek tráví v hromadných noclehárnách na tvrdé podleze namačkáni jeden na druhého atd.)

  A to je pouze pracovní část...

  Jako spousta dalších příběhů o Holocaustu i tenhle se částečně snaží popsat systematický způsob plánování hromadné likvidace Židů.

  Úděsný rutiní život v táboře prodchnutý smrtí jedné noci cosi naruší... Po té co skupina partyzánů spatří na noční obloze podivný letoun, se začnou dít v lágru podivné věci.

  Psi chodící s hlídači mezi zdvojenými ploty z ostnatých drátů vycítí nebezpečí jako první. Po tom co jeden z hlídacích vlčáků strachem za nejasných okolností zešedivý, padá na hlídače tábora hrůza.

  [Obr: adqwdfqf.gif (6831 Bytes)]
  Další podivnosti na sebe nenechají dlouho čekat. Krom z kůže staženého nacisty [škrtnuto, opraveno na "esesmana"], vysícího na fašistickém [škrtnuto, opraveno na "nacistickém"] mučidle uprostřed nádvoří, spatří jeden voják SS za ostnatými dráty žluté zářící oči a tři červené paprsky.

  Všechny tyhle věci nepříznivě působý na psychyku esesáků v kombinaci s hrůzami války. Konkrétně s hrůzami, které páchají němci na vězních v táboře. Nacisté dostávají strach, že jsou ohrožováni roztroušenou Rudou armádou, nebo partyzány útočícími zvenku a ukrývajícími se v lese, který mimochodem obklopuje celý tábor na míle daleko. Vysílají proto skupinu esesmanů, aby síly odporu zlikvidovaly.

  Po nocích však vojáci slyší hrůzné skřeky a jednou objevují ostnatý drát, který sami natáhly mezi kmeny, jak je obalen fosforeskující tekutinou...

  Po několika dalších útocích na fašisty [škrtnuto, opraveno na "nacisty"] se navrhne okamžité vyklizení lágru, což vyžaduje likvidaci tisícovky vězňů. Polovina z nich jde kopat vlastní hrob, aby v něm byla v zápětí masově postřílena Einsatzgruppami. Druhá část jde do pokusné komory, kde je strašlivou, zdlouhavou metodou likvidována Kysličníkem uhelnatý. Strašlivá nelidskost!

  Brzy se však ukáže, že v lese nejsou ani partyzáni, co by ohrožovaly lágr, ani roztroušená Rudá armáda...

  Nastává velké finále v němž prudce zasáhnou Predátoři proti nacistům. Dokáží jim, že pokud by chtěly mohly by ihned nastolit lidstvu nadvládu o což se fašisté snažily celou válku. Tato myšlenka je rozepisována v úvodu povídky, která je dlouhá asi jako Vetřelec od A. D. Fostera (zhruba 240 str.)

  Jde myslím si o velice zajímavý SCI FI příběh na pozadí skutečné události, který se snaží dokázat, že člověk nemusí být tím nejmocnějším tvorem na světě... Příběh, při kterém mám v určitých chvílích chuť vstát a tleskat těm bytostem - Predátorům. Nejsou zde však líčeni jako nějací hodní tvorové, i když to tak možná působí, ale oni prostě přiletěly do horka za největším konfiktem moderních dějin a zprvu prostě jen lovily, ale postupem času si udělaly obrázek o tom co se tam tehdy dělo a pak se lov změnil v cosi jiného...

  Jsou to však stále ti Predátoři, které známe.

  Pane Fuka, byl bych moc rád, kdyby jste měl zájem o podrobnou povídku, která má spád, obsahuje šokující a hrůzné pasáže, ale zároveň je plná vzrušení při němž mrazí v zádech. Potřebuji přeložit povídku po jejím případném zaslání. Počítám pochopitelně i s finančním vyrovnáním za překlad. Vím, že to zní naivně, ale je mým snem zkusit, prostě jen zkusit zaslat anglickou verzy Jimovi a Johnovi Thomasovi. V souvislosti s tím žádám o jejich adresy. Odepište prosím, nebo volejte... [následuje adresa a telefon]

  P.S. Přiložil jsem malý plakátek na němž stojí Predátor v situaci, která je v příběhu důkladně popsána. To co drží je lebka židovského dítěte, kterou "opracoval" táborový doktor, aby ji mohl přeměřovat s árijskou. Predátor kouká na naproti stojícího doktora, který za krátko nedopadne dobře.

  S pozdravem: [jméno]

  Nehodlám to nijak komentovat, abyste si nedejbohu nemysleli, že mám legraci y autora nebo z Židů (viz árijec Baldýnský). Pokud mu ale chcete s překladem pomoci, napište mi a můžu vám na něj dát kontakt. A třeba ještě nakonec budeme slavní jako země, kde se zrodila idea PREDÁTORA 3...

  Brian žije!

  [Obr: adqwdfqfzx.gif (19334 Bytes)]
  Několik z vás mi napsalo rozhořčené maily, vyjadřující podiv nad tím, že jsem v TV tipech neuvedl ŽIVOT BRIANA. Důvod je prostý: FFFILM vychází ve středu a TV tipy se v něm vždy týkají pořadů vysílaných od středy do úterka. Takže pozor: Dnes večer vysílá ČT 2 ŽIVOT BRIANA! Pokud víte o co jde, tak vězte jen drobnou informaci, že film bude opatřen výbornými titulky Petra Palouše a nikoliv strašlivými titulky, se kterými už byl v naší TV jenou vysílán. Pokud nevíte o co jde, tak se na tenhle fim URČITĚ DÍVEJTE. To je asi tak všechno co vám k tomu můžu říct, další slova jsou zbytečná. Snad jen upozornění, že MONTY PYTHON (ti živí) oslavili 30. výročí svého vzniku a při té příležitosti natočili nějaký nový komický materiál...

  ŽIVOT BRIANA:
  je super  77.9 %
  není super  2.3 %
  ještě jsem ho neviděl, ale Monty Python znám  15.1 %
  co je to Monty Python?  4.6 %
  odpovědělo 304 čtenářů
    

  (Tato anketa je tisící dvacátá čtvrtá na serveru novinky.cz, což je přesně dvě na desátou! Tomu říkám náhoda!!!)

  PREMIÉRY TÝDNE

  Tento čtvrtek má premiéru UNIVERZÁLNÍ VOJÁK: ZPĚT V AKCI, který je tak špatný, až je to legrační, a akční horor ÚTOK Z HLUBIN (chudáci lidi a vraždící superinteligentní žraloci uvnitř podvodní laboratoře, do které teče) - slušně odvedené řemeslo od profesionála Rennyho Harlina.

  VE ZKRATCE...

  Je to neuvěřitelné, ale na prvním místě amerického žebříčku zůstal i třetí týden velmi průměrný a nudný thriller DOUBLE JEOPARDY (13,5 miliónu). Na druhém místě (13 miliónů) debutovalo romantické drama s Harrisonem Fordem RANDOM HEARTS (pro někoho pod 40 let bohužel strašná nuda). Na dalších místech THREE KINGS, AMERICAN BEAUTY, debutující bláznivá komedie SUPERSTAR, ŠESTÝ SMYSL, krimikomedie MODRÝ BLESK a blbá teenagerská komedie DRIVE ME CRAZY. Předpokládaná data českých premiér a plánované české názvy najdete na stránkách Cinemy.

  V pražském kině MAT byl nainstalován (jako v prvním v ČR) nejlepší existující zvukový systém Dolby Digital EX. Instalaci provedla společnost Kinotechnika, ale poničila přitom co mohla, takže byli urychleně povoláni lidé ze zvukové postprodukce Barrando studia, kteří se snaží vše zprovoznit do 4. listopadu, kdy má v tomto kině premiéru STAR WARS: EPIZODA I (zatím jediný film u nás, ozvučený v tomto systému). Případné zájemce upozorňuji aby si lístky sehnali v čas, protože MAT má přibližně 50 míst...

  BEZ KOMENTÁŘE: Recenze na PRCI, PRCI, PRCIČKY.

  BEZ KOMENTÁŘE 2: Recenze na "Nemocnici na pokraji zkázy" z pera téže autorky.

  Jak o vypadá s TERMINÁTOREM 3? James Cameron s ním nemá nic společného, ale producenti Vajna a Kassar (kteří společně dovedli ke krachu Carolco) plánují film natočit za pomoci japonských a německých investorů. Není známo, jestli s projektem bude mít něco společného Arnold Schwarzenegger.

  Koukal jsem v pondělí v noci na televizi na koncert z Woodstocku. Celou dobu byly zvuk a obraz o půl vteřiny rozjeté a ve spodní části obrazovky občas přejel český nápis "Asynchronní zvuk je způsoben satelitním přenosem." Téhle technice moc nerozumím, ale asi by s tím vynálezci satelitního přenosu měli něco dělat, jinak se ten jejich vynález hned tak neuchytí...

  A jsou tu fotografie z nové Godzilly! Ovšem nikoliv z nějaké americké emmerichovské, ale z pravé japonské, která bude mít premiéru příští rok.

  KVÍZ

  Dneska zase obvyklý "filmový řetěz": Mezi každé dva sousední filmy vložte jméno herce, který hrál v obou z nich.

  UNIVERZÁLNÍ VOJÁK: ZPĚT V AKCI - THE QUEST: SOUBOJ CTI - VYHLÍDKA NA VRAŽDU (VIEW TO A KILL) - PRAVDIVÁ ROMANCE - POVODEŇ - VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK - MILUJ BLIŽNÍHO SVÉHO - HRAČKY - ÚTOK Z HLUBIN

  Správné odpovědi se objeví, pokud najedete myší na tento řádek, podržíte stisknuté levé tlačítko a "přejedete" o několik řádků dolů.

  UNIVERZÁLNÍ VOJÁK: ZPĚT V AKCI - Jean-Claude Van Damme - THE QUEST: SOUBOJ CTI - Roger Moore - VYHLÍDKA NA VRAŽDU (VIEW TO A KILL) - Christopher Walken - PRAVDIVÁ ROMANCE - Christian Slater - POVODEŇ - Morgan Freeman - VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK - Tim Robbins - MILUJ BLIŽNÍHO SVÉHO - Joan Cusacková - HRAČKY - LL Cool J (ano, to je lidské jméno) - ÚTOK Z HLUBIN

  TELEVIZE

  Středa 13.10. ve 21:35 (ČT 2): MONTY PYTHONŮ ŽIVOT BRIANA - Viz výše.

  Pátek 15.10. ve 23:20 (NOVA): POLTERGEIST II - Ucházející horor s roztomilým dědečkem a několika zajímavými slizkými kreacemi od H.R. Gigera.

  Sobota 16.10. ve 21:15 (ČT 1): LETIŠTĚ - Slušný katastrofický film z roku 1970 podle románu A. Haileyho.

  Sobota 16.10. ve 21:40 (NOVA): POSLEDNÍ ZŮSTÁVÁ - Netradiční remake a "update" filmu PRO HRST DOLARŮ s Brucem Willisem.

  [Obr: fffilm_buttonek.gif (1889 Bytes)]
  Na nejnovější vydání FFFILMu se vždy dostanete z adresy surf.to/fffilm. Pokud na něj chcete odkazovat ze své stránky, můžete použít tento buttonek.

  František Fuka (fuxoft@terminal.cz) - 13.10.1999
  Domovská stránka autora je zde.

  Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


  S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

  FFFILM 6.10. - 6.10.1999
  FFFILM 29.9. - 29.9.1999
  FFFILM 22.9. - 22.9.1999
  FFFILM 17.9. - 17.9.1999
  FFFILM 8.9. - 8.9.1999


  V A Š E   N Á Z O R Y . . .

  Kino s nejlepším zvukem je v Náchodě - Martin Zelený
 • František Fuka
  Každou středu několik věcí, které jste chtěli vědět o filmu, a spousta věcí, které jste o filmu nikdy vědět nechtěli.

  Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
  Hodnocení: 5.2 / 10

  A K T U Á L N Ě:

  Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

  COMICS: Čím jedeš?

  Dnes naposled

  Velké sportovní finále

  Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

  Rok 2002 v hudbě - část druhá

  Místo hada Karel Gott

  Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

  Nenechte sebou manipulovat

  Existují jen multiplexy?

  HREJ OVER!

  K U L T U R A:

  Rok 2002 v hudbě - část druhá

  Existují jen multiplexy?

  Next Station

  Škytající Helmuti a potápěči z Východu

  Helmutova stříkačka

  FFFILM: Dneska to bouchne!

   

   

  - nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
  obsahu, všechna práva vyhrazena