Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:02
Publikováno dne:
7.8.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Tajemná Vineta

"Vidím město veliké ..." Stejně jako všelijaké to mléko a strdí by snad mohlo svádět k dojmu, že Slované jsou mírumilovná a pracovitá jehňátka. Tak tomu je samozřejmě pouze u Čechů, kteří od Vyšehradu až k Temelínu jen hledí, jak by mohli zvelebit úhory pod svojí sopkou.

Germánské národy si je pamatují jinak. Převážně slovanské obyvatelstvo bájné Vinety podnikalo divoké pirátské výpravy po celém Pobaltí. Z jejich tří stovek lodí, vyrobených v nedobytném přístavu, měli strach v Dánsku, Norsku i Švédsku. Brr, štěstí že historických důkazů je tak málo.

Ještě ve 2. polovině 11. století Adam von Bremmen básní o největším městě v Evropě obývaném Slovany, Rusy a Skandinávci. Na místě, kde se Odra vlévá do Skytských mokřin, které dnes nazýváme Baltické moře. Prý i Němce tam strpěli, pokud jim do pohanských zvyků nezanášeli žádné křesťanské výtržnosti. Ale už v roce 1170 další kronikář Helmold píše o Vinetě v minulém čase.

Nepřesné záznamy a rychlý konec odsoudily město do říše pohádek. Koňské chomouty prý byly ze zlata. Chlebem se vytírala podlaha, a to ještě podle té slušnější verze, děti si házely se stříbrnými talíři. I církev si přihodila polínko: potopení města přišlo jako trest boží za nemravný život, i babky vševědky: město se prý vynořuje vždy o Svatojánské noci (a tehdy je prý možné ho od moře vykoupit). Já se vsadím, že i Internet tam měl každý zadarmo.

Podmořská ledovcová moréna u Koserowa (na nejužším místě ostrova Usedomu) připadla i mnohým učencům jako bývalé hradby. Dějepisec Kauzov v 16. století dokonce "viděl" zachované kostely, radnice a celé ulice. Později se díky nálezům starých hrobů, ozdob a zbraní domnělé město přesunulo do okolí Wollinu. Konečně v 19. století byla objevena jazyková příbuznost se skandinávskou Jumnetou, alias Jomsburgem nebo Julinem.

[Obr: mapay.gif (21233 Bytes)]
větší obrázek
Domnělá Vineta na mapě z roku 1633

Ten založil dánský král Harald Blauzahn (935-858) jako základnu pro svoje letní loupežné výboje. Příslovečná byla nedobytnost města (střežená věžemi Seeburgu), do kterého neměli přístup ženy a zbabělci, ale jen soudruzi stateční bojovníci. O kořist se ale prý všichni dělili jako bratři a sestry. Přestože byli opěvováni (patrně sami sebou) jako Jomští Vikingové, obyvatelé se časem "udělali pro sebe" a chystali se svrhnout dánskou nadvládu.

To se ovšem nelíbilo v Dánsku, načež Jomsburg musel vydržet trestné výpravy v letech 1030, 1043 i 1075. Ještě v 1090 Jomsburčané měli kuráž podniknout vlastní loupeživou výpravu. To už se Dánové zřejmě opravdu rozlobili a zmeliorovali město tak, že "nezůstala žádná věž, která by se dala zbořit". Pohyblivý mořský břeh během století zřejmě dílo dokončil. Hledání města na severu zmíněného ostrova Usedomu trvá dodnes, nové teorie se rodí i za pomoci snímkování z družic.

Usedom sám je dnes vyhledávanou výletní oblastí. Legenda o Vinetě odírá turisty oboustranně příjemným způsobem. Vzpomínám si také, jak byla kdysi z pláže vidět řada lodí, které nemohly do polských přístavů. Všeříkající zpráva v tehdejším Rudém právu mluvila o "nepokojích" v polských docích. Tehdy nám ovšem nevadilo, že naši slovanští bratři přestali být na chvíli jehňátky.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 7.8.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Podle posledních geologických měření se od nás Bajkal vzdaluje - 16.11.1999
Tři obavy z příštího tisíciletí - 22.11.1999
Petr Bouř
Nechcete o dovolené hledat ztracené město?

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

K U L T U R A:

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Existují jen multiplexy?

Next Station

Škytající Helmuti a potápěči z Východu

Helmutova stříkačka

FFFILM: Dneska to bouchne!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena