Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:21
Publikováno dne:
19.2.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Lyricky o IQ

Prý ve vzdělanosti obyvatelstva zaostáváme za ostatním světem. Ujasněme si tedy, co potřebujeme zlepšit.

1, 2, 3, 5, 8, 13, ?, ... Jakým číslem nahradíme otazník? To je typický příklad inteligenčních testů. Pro zatvrzelé luštitele či matematiky z povolání úloha na mrknutí oka, pro jiné zase noční můra ze školních lavic a nepřekonatelná bariéra. Mimochodem, čistě matematicky vzato, úloha není jednoznačně definována a v jistém smyslu je každá odpověď správná ...

Vzpomínám, jak nás za studií nutili strávit část prázdnin brigádami mezi „pracující třídou“. Vlastně to byla jedna z mála vlastností komunismu která mi nevadila. Třeba jeden rok jsem kopal v Horním Slivně vodovod. Vzal jsem krumpáč, kopnul, a nestačil uhýbat před sprškou kamení. Na dně výkopu se ale tahle činnost téměř neprojevovala. Trik mi prozradil až pan Šesták, který místo zběsilého bušení do skály při každém kopnutí kameny vždycky táhlým pohybem shrnoval, coč mu umožnilo postupovat rychleji s daleko menší námahou.

Co je to vlastně ta inteligence, kterou prý potřebujeme k životu ... Nedávno jsem šel v po Karlově mostě v dešti na sedmnáctku. Bylo to pěkně otravné pomyšlení, čekat bez deštníku vedle smrdících automobilů. Najednou jsem zjistil, že na mě neprší, protože někdo umístil na dům dodatečnou stříšku nad chodník, zcela geniálně přesně v tom místě kde jsem potřeboval čekat.

Když jsem jel kolem Tančícího domu, nikdo tam na tramvaj nečekal ... Ale statistika se rozhodně nemá podceňovat, až bude v Bruselu 99% vysokoškoláků, budeme je muset mít taky... No dobře, přestanu si dělat legraci. I když by se dalo rýpnout i na druhou stranu. Občas třeba probleskne názor, že technické vzdělání můžeme nahradit jakousi slovanskou duší, že záleží i na tom, jaké má člověk srdce. To je jistě chválihodná námitka, jako když někomu řeknu „myj si nohy“ a on odpoví „ale pravidelně zalévat mrkev je taky důležité“. K čemu velké srdce, když je v hlavě ledvina?

Tak co tedy uděláme s tím nízkým procentem vysokoškoláků u nás? Co kdybychom místo sledování statistik na všechny strany od nás s tou vzdělaností začali každý u sebe. Třeba stavěním domů, pod kterými neprší. Vždy když někdo volá po zvýšení počtu studentů u nás přemýšlím, jestli by právě jemu nevypad ten krumpáč z ruky.

Někdy se zase mimoděk ohlížím po krumpáči sám. Třeba když vidím nějaký normovaný dokument vydaný v Bruselu. Vědecký výzkum je a) ..., b)..., c) ... Zdá se, že mimo všech národních jazyků tam vzniká jakási úřednická latina, kód vaší země je CZ, kód cizí řeči je IT, výzkumný ústav se řekne RPU, kód okurek na vaší zahrádce je ...

Stejně člověk na svém místě je dneska vzácnost. Pan Šesták dnes není ani v nebi ani v pekle, ale v Evropské Unii, ostatně on nikam vstupovat nemusel. Mimochodem, nemohli jsme nějak využít byť vynucený návyk 100% zaměstnanosti, kterou jsme u nás vykazovali ještě před deseti lety? Stav kdy každý chce pracovat tak nějak míň za tak nějak víc peněz je tak nějak divný .. tak nějak připomíná Evropskou Unii ...

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 19.2.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

IQ jako motor z RolsRoyce - Luboš Svoboda
Testy nedefinují inteligenci, ale něco jiného - Josef Trnka
Stále patříme mezi špičku - Miroslav Vavřín
Podle statistik UNESCO jsme vysoko v tabulce vzdělanosti - Dr.-Ing. Miroslav Vaclav Steiner
Vzdělání, k čemu, Vysoká škola, k čemu?  - Jiří Matoušek
Není dobré přeceňovat závislosti mezi IQ a vzděláním - Miroslav Adámek
Je nutné srovnávat úroveň vzdělávacích ústavů - Tomáš Jelínek
Nelze srovnávat - Jan Jakubik
Petr Bouř
Tak co tedy uděláme s tím nízkým procentem vysokoškoláků u nás? Co kdybychom místo sledování statistik na všechny strany od nás s tou vzdělaností začali každý u sebe. Třeba stavěním domů, pod kterými neprší.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena