Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:21
Publikováno dne:
13.4.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu

Já bych to podle počasí nepoznal, ale ptáci už bezpečně vědí, že bude jaro. Všimnul jsem si toho teprve dneska, jaký rámus dělají po ránu. Obvykle tak brzo na vlak nechodím; dnes musím odpoledne ještě na poštu.

Za támhletím plotem na mě zase vybafne ten čokl. Majiteli by bylo zřejmě trochu žinantní vystrčit hlavu mezi plaňky a začít na mě štěkat. A tak za sebe nasadí psa. Až zas budou hledat nějakou Lajku do kosmické rakety, milerád jim poradím...

Protože chodím pěšky často, vím o mnoha takových potvorách. Některé bych rozemlel rovnou do guláše. Ale toho vzteklého vlčáka, který na mě řve přes prťavoučký plot, zrovna když jdu okolo se dvěma malýma dětma, toho bych věnoval na vědecké pokusy.

Ekologičtí aktivisté už stačili vpravit do povědomí veřejnosti, že je možné například nakapat zvířeti do oka prášek na praní. To je ovšem slabý odvar toho, co se donedávna u nás i ve světě se zvířaty provádělo. Zavádění elektrod do odkrytého mozku, opalování prasat plamenometem (válečný výzkum USA), nahrazování krve glycerinem, samozřejmě zaživa... No, radši to před obědem nebudeme moc rozpitvávat. Tedy, ani obrazně.

Je možné ale říct: kupte si tenhle krém, ale není vyzkoušený na zvířatech. Má být proti opalování, ale možná po něm taky dostanete neštovice. Nebo: předepíšu vám tyhlety tabletky proti kašli, ale dítěti je radši nedávejte, nevíme, jak velká dávka by ho mohla udusit...

To by lidi museli mít sakra odvahu, léčit se jen na svoji odpovědnost. Žádné: Pan doktor mi předepsal prášky, ale jsou úplně nahouby. Ale: na základě své svobodné vůle a rozumu jsem zvolil léčbu lipovým čajem, i s vědomím možných vedlejších účinků. Rodiče by se ještě víc hádali, jestli zničí dětem zdraví vitamíny a antibiotiky, nebo otužováním a zanedbanými chřipkami.

I tak se mi zdá, že větší odpovědnost jednotlivců by snad přece jen mohla pár těch králíků zachránit. Alespoň do doby, kdy budeme umět stanovovat vliv chemikálií na organismus bez armády myší. Samozřejmě, i odpovědnost na straně výroby a výzkumu - tam ostatně nejlépe vědí, jestli toho králíka neobětují zbytečně.

A na té poště odhlásím jedny noviny. Jsou dobré, ale vyhodily člověka, který má příliš vyhraněný názor. Zřejmě takové objektivně, bahnitě neslané a nemastné čtivo je více prodejné. Ještě že to nemohou dát přečíst pokusným opicím.

To je dobrý závěr, že? Výzva k větší osobní odpovědnosti. Vždyť jinak by se v novinách báli napsat i předpověď počasí, lidi by nekousli do housky, pokud by na ní nevisela cedulka ze státní myší zkušebny. Hlavu by si nenašampónovali ničím, u čeho by nebyla stanovená smrtelná dávka alespoň pro šimpanze. A vůbec, na vládě by se nevládlo, v parlamentu žvanilo, v obchodech by vám neprodali připínáček bez potvrzení z ministerstva špendlíků.

Ale nějak se nepovedl. Už zase zuřím. Paní za přepážkou není na noviny, jen na dopisy. V novinové přepážce je jiná paní, ale ta před hodinou zavřela. Ještě je tu jedna přepážka, ale tam mě prý můžou nanejvýš vyhodit.

Aby jim ty činčilové kožichy ve skříni chcíply.

Z okna vystrkuji klacík, kdyby náhodou zas s poštou lítali holubi, ať si mají kde odpočinout.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 13.4.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Lyricky o IQ - 19.2.1999
Jak to jen dělaj? - 1.2.1999
Všichni jste hloupí - 7.1.1999
O drbech a klepech - 12.8.1998


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Je dostatek zločinců, kteří k pokusům poslouží podstatně lépe - Dan Oliwa
Ráda se nabídnu místo nějakého psa - Marie Sixtová
Nehezký tvor nemá právo na život? - Mikulas Patocka
Stačilo by, aby ženy viděly fotodokumentaci z pokusů - Marcela Holečková
Petr Bouř
Je možné ale říct: kupte si tenhle krém, ale není vyzkoušený na zvířatech. Má být proti opalování, ale možná po něm taky dostanete neštovice.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena