Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:21
Publikováno dne:
15.6.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Naděje pro českou vědu

Škobrtám tramvají do práce. Je už devět hodin. Ale náladu pracovat moc nemám, nějak špatně jsem se vyspal. Těžko bych teď přesvědčoval veřejnost o nutnosti platit českou vědu. Asi nás zruší a budu si hledat jiné zaměstnání.

Tak třeba řidič tramvaje, toho bych dělat nechtěl. Teď mu pod kola skočila nějaká bába, teď zas cestu zablokoval nějaký podnikatel s autem. Tedy vědec to nebyl, ten mercedes byl nový. Nevěřím, že bych tramvají za den nepřejel alespoň padesát lidí.

Plížím se ke svému ústavu. Naštěstí to jde pomalu, chodníky jsou zase rozkopané. To bych také dělat nemohl, pražského dlaždiče. Pěkně řadit jednu kostku po druhé do pravidelného vzoru. Zítra mi to zase rozkopou a pozítří zbytek kostek zalijou asfaltem.

To radši dojdu do laboratoře a přečtu si v klidu noviny. Vzpomínám, že dnes moc klidu nebude, má být nějaká schůze. O tom, jak zlepšit naši práci.

Není divu, ve vědě se máme připojit k Evropské unii už v letošním roce. Během čtyř let se má v pilotním projektu Framework 5 utratit asi 18 miliard dolarů v 31 státech (zahrnujících i nás a dalších devět východoevropských zemí). Má to háček - všechny státy jsou povinny do rozpočtu přispívat, ale o peníze se bude soutěžit.

Jakkoliv je spolupráce žádoucí z politických důvodů, postkomunistické státy jsou v několika směrech znevýhodněny. Věda v nich živoří na chvostu státních rozpočtů a i ten zbytek výzkumných institucí je orientován na finančně méně nákladný základní výzkum. Pokud budou granty neúspěšné, z hubených dotací na národní výzkumy ještě zmizne velká část kdesi v Bruselu. Tak původně dobře míněný projekt může vést k tomu, že nakonec bude estonský daňový poplatník financovat anglické rozvojové projekty.

Jak z bludného kruhu ven? Kdybychom to věděli, tak bychom v něm už netrčeli. Obnovit pyramidu vzdělání-výzkum-průmysl? Začít v továrnách? Nebo na univerzitách? Nebo zdůvodňovat ten ohraný význam poznání jako investici do budoucna?

Tak třeba toho agitátora, toho bych také dělat neuměl. Za prvé si myslím, že lidé si sami nejlépe najdou to, co umí. A potom - jak vysvětlit podstatu vědecké práce? Je to boj - ráno s hladem, odpoledne se spánkem? Je to týdenní šťourání se v tisíciřádkovém počítačovém programu a nalezení jednoho překlepu? Nebo roční syntéza nového léčiva, které během té doby uvede na trh zahraniční firma. Nebo ten nápad s velkým N, který ne a ne přijít...

Prostě marnost nad marnost. To asi není dobrý závěr, že vědu děláme proto, že nic jiného neumíme. Že bych se přece jen zeptal u dopravních podniků?

Ale ne, nebude to tak zlé. Do ústavu se blíží další postava s novinami v podpaží. Ptáte se kde je tedy ta budoucnost české vědy? Nevidíte? Ne v těch novinách, ale ten člověk je mladší než já!

Vědy v rádoby postkomunistických státech si poslední dobou všímají zejména v Science (leden - březen 1999).

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 15.6.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Nemáme rádi matematiku - 20.4.1999
Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu - 13.4.1999
Kurs zahradničení aneb Jaro je tady - 22.3.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Hnojem a pralesem: O bakteriích - 26.2.1999


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Nedá se než souhlasit - Michal Danek
Petr Bouř
Ale ne, nebude to tak zlé. Do ústavu se blíží další postava s novinami v podpaží.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena