Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:21
Publikováno dne:
13.8.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Letem vědeckým světem

Narazil jsem na poslední číslo NewScientist (2198, 1999) a řekl si, že i ostatní by mohl zajímat náhodný přehled zpráv ze světa vědy. Letní internet stejně není vhodné místo na dlouhé filozofování, stačí kliknout, mrknout a zmiznout k vodě. Kdo vydrží, tomu nakonec prozradím čeho jsem se bál.

Škrkavky u dětí

zpravidla rodiče ani učitele nepotěší. Nicméně střevní fauna je s člověkem v rovnováze statisíce let a zdá se, že bez ní je imunitní systém příliš přecitlivělý. V každém případě dávka podobných červů vedla k vyléčení pacientů se zánětem močového měchýře, proti kterému konvenční léky nezabíraly.

Gay sex u zvířat

je zdokumentován u stovek druhů. Více než striktní dělení savců a ptáků na hetero- a homo- poslední výzkumy naznačují, že homosexualita je organickou součástí jejich roznmožovacích rituálů. Z reliktu vzdorujícímu Darwinovu učení se tak může stát výhoda pro přežití druhů.

Virus horečky u lidí

asi mnoho sympatií nevyvolá. Přesto si ho příště možná vezmou jako léčivo proti - hádejte čemu - horečce. Jedná se o virus umělý, kolo DNA zvané plazmid, který má jen stimulovat organismus k účinnější obraně. Mimochodem, kdo myslí, že umělé viry jsou neškodné, ať zvedne ruku.

Zkamenělé skořápky u egyptských pyramid

které popsal už Herodos jako zbytky stravy dávných stavitelů budou spíše 50 milionů let staré otisky obřích jednobuněčných organismů. Průměr až 16 cm mohly dosáhnout díky mimořádně stabilnímu a příznivému klimatu.

Ani u chirurgických zákroků

se nedá vyloučit, že zlepšení zdravotního stavu nemá s vlastní operací nic společného. Pacientům trpícím Parkinsonovou chorobou vyvrtali díru do čela a implantovali tkáň místo odumřelých neuronů. Zlepšení nemoci bylo však stejné jako u těch, kterým tam pak už nic neimplantovali. Chirurgické placebo se z pochopitelných důvodů studuje hůře než u léčivých pilulek.

Infračervené detektory u dřevokazného hmyzu

zas nedají spát americkému ministerstvu obrany. Moucha Melanophila zaregistruje lesní požár na vzdálenost se kterou si člověkem vyrobené přístroje neporadí. Mimořádně citlivá čidla, která zřejmě světelné vlny o délce 3 mikrometrů převedou v mechanický pohyb, navedou mouchu k ohořelému stromu. Ten pak její larvy mohou snadno sežrat.

Čeho jsem se bál

Nejdřív ale musím říct, co mě potěšilo: pohled na lososa se zeleninovou oblohou, v Boeingu 767, asi deset kilometrů nad Německem. Po jídle jsem si, mimochodem, četl ten NewScientist. Přes ujištění, že letecká doprava je daleko bezpečnější než jízda tramvají, jsem v letadle vždycky trochu nervózní. A hle, jeden článek popisuje, jak letecké společnosti ředí počet mrtvých nalétanými kilometry a počtem obyvatel planety. Pravděpodobnost odletu do věčných letišť vztažená na jednu cestu je však 55 ku 100 milionům, tedy daleko větší než 2.7 úmrtí pro vlak a srovnatelná snad jen s dopravním prostředkem motorkářů, spolehlivých to zásobitelů transplantačních stanic. Nová letadla jsou lacinější a tišší, ale nikoliv bezpečnější. A zrovna teď jsme vlétli do bouřky, kdy mě asi desetkrát jen bezpečnostní pásy ušetřily popolétávání v kabině, křídlo dvakrát olíznul blesk. A toho jsem se bál: abych toho lososa neviděl ještě jednou.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 13.8.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Naděje pro českou vědu - 15.6.1999
Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Nemáme rádi matematiku - 20.4.1999
Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu - 13.4.1999
Kurs zahradničení aneb Jaro je tady - 22.3.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Hnojem a pralesem: O bakteriích - 26.2.1999
Petr Bouř
Letní internet stejně není vhodné místo na dlouhé filozofování, stačí kliknout, mrknout a zmiznout k vodě.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

LIDÉ, VZTAHY, SEX:

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Souboj ve staré pískovně

To by nevysvětlil ani Einstein!

Dalších deset otázek a odpovědí na téma SEX

Honem, dárky!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena