Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:21
Publikováno dne:
12.8.1998na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

O drbech a klepech

Jak vidno, rychlost šíření klepů bývá opěvována i v populárních písních. Pokud se pamatuji, zejména v dobách reál-socialismu se "zaručené" zprávy šířily mezi lidem rychlostí světla. Jednou se moje jméno ocitlo ve vysíláni jisté rozhlasové stanice, která vlastně ani neexistovala a jestli, zaručeně nikdo ji neposlouchal. A, světe div se, během pár dní jsem se to dozvěděl od všech svých známých. Rozumějte, ne od jednoho, od všech, a věděli to i ti kteří říkali že to nevěděli...

No, ale jako obyvatel maloměsta jsem za zase tak nedivil. Tak nějak jsem tušil, že když se sejdou na rohu ulice dvě paní s nákupem, začíná se blýskat v éteru. Kdyby žil pan Bell na malém městě, určitě by nepotřeboval vynalézat něco tak zbytečného jako telefon.

Takto "bezdrátově" se nemusejí šířit jen pavlačové klepy. Vezměme věk renezance. Galileo, Kopernik, Descartes, Kolombus - všichni znali objevy svých vrstevníků, do jisté míry více než vědci dnes. A po televizi ani památky, jako by vzdálenosti byly kratší, jako by nesjízdné cesty neznamenaly žádnou překážku.

Ovšem i na toto tajemství mezilidské komunikace vytáhla současná věda své zbraně. Každý z nás tak nějak zná asi sto lidí - tam tu spolužačku, tam toho z tý hospody, jo, ten se mnou pracuje ... Ti známí mají zase svoje známé a dá se spočítat, že libovolní dva lidé na světě jsou spojeni řetězem ne více než šesti něčím spojených lidí. Šest lidí se setká v krátkém čase celkem snadno, takže pokud by byl každý z nás drbna co každou zprávu hned rozhlásí svému okolí, všichni lidé na světě by o všech mohli vědět úplně všechno. Co jste měl dnes k snídani by se zítra mohl dovědět Dalajláma i Sadám Husein, Michael Jackson i Jiřina Bohdalová. Vlastně je to triviální matematická úloha o geometrických řadách, kterou by dokázali diskutovat studenti gymnázia, ne-li ještě níže.

Praktické využití asi nebude v oznamování vašeho jídelníčku celému světu. Jednak by se mohlo nějakému reprezentantu jiné gastronomické kultury udělat třeba i nevolno, jednak je takové šíření zpráv přece jen poněkud nespolehlivé a rozplizlé. Nicméně úvahy o mezilidských spojeních lze převést do řeči grafů použitelných třeba pro firmy provozující internet nebo mobilní telefony. Nahodilost a provázanost lidských kontaktů je přece případem dokonalého "pokrytí" zatímco možnost spojit jakékoliv dva "uzly" začíná zavánět zdanitelným ziskem. Teorii lze použít i v boji proti infekčním nemocem - tady nás samozřejmě zajímá zase naopak každá překážka, která stojí v cestě jejich volnému šíření.

Osobně mě ovšem nejvíce dokáže nadchnout poznatek, jak těsně jsou lidé na světě spojení, jak mocná je komunikace mezi dvěma lidmi, ať už tu je nebo není všechna ta televize, telefony a internety. Jak moudrý je náš národní hrdina Švejk, schopný spojit kohokoliv s čímkoliv. "Tak znáte v Protivíně na náměstí řezníka Pejchara?"

Znáte autora tohoto článku?
Ne  88.6 %
Ano  8.8 %
To jméno mi něco říká  2.5 %
odpovědělo 193 čtenářů
  

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 12.8.1998

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

I já ráda vyprávím cizí příběhy - Denisa Dvořáková
Lidé jsou strašne zvědaví - Josef Novák
Petr Bouř
Dá se spočítat, že libovolní dva lidé na světě jsou spojeni řětězem ne více než šesti něčím spojených lidí.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena