Novinky.cz
Počítače a technika
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:20
Publikováno dne:
9.7.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Počítače a fyzika: Na každého jednou dojde. A nebo taky ne

Kolik proroctví jsme už slyšeli. Každých X měsíců se rychlost procesorů v počítačích zdvojnásobí, v roce 2000 už Země lidstvo neuživí, v roce 1975 budeme létat na Mars, do padesáti let po válce budeme žít v komunismu, do dvou let po revoluci nás vezmou do Evropské Unie. Jako naschvál do toho vždycky něco přišlo.

Snad jen ten rozvoj počítačů bude věčný, vždyť už funguje Pentium s kmitočtem 1000 MHz, i když zatím jen pod ledem. Pro spotřebitele to ale zvlášť lákavá vyhlídka není, platit rok od roku nový software pro nový hardware koupený, protože starý nestačil na starý software... však to znáte. Avšak fyziky nechávaly dlouho masivní útoky počítačových magnátů na jejich peněženky klidné. Jejich zbraň se jmenovala kvantová mechanika. Přestože vznikla už roku 1926, teprve moderní mikrotechnologie nutí průmysl se o ni více zajímat.

Nakonec, i selskému rozumu musí být jasné, že zvyšovat hustotu tranzistorů v elektrických obvodech donekonečna nejde. Ale jen vědci věděli přesně, při jakých rozměrech drátků vkročí výrobci do království kvantové mechaniky. V něm platí podivné zákony. Ať míříte jak chcete, když vystřelíte elektron, nevíte, jestli trefíte terč, nebo sám sebe. Taky ho nikdy už nenajdete a kdekoliv příště nějaký uvidíte, může to být se stejnou pravděpodobností právě on. Počítač by jednou řekl, že dvě a dvě jsou tři, podruhé, že je to pět.

Ovšem poslední objevy naznačují, že i tato zbraň se může obrátit proti svým tvůrcům. Tak třeba studium fotonů - nejmenších částic světla, kterému se systematicky věnují na universitě v Innsbrucku. Vyrobené fotony o známých kvantových stavech snad bude možné využít v budoucích optických počítačích. Mluví se dokonce o kvantové komunikační technice.

[Obr: fyzika.gif (994 Bytes)]
Když světlo rozdělíme na krystalu na dva paprsky o poloviční frekvenci, měřením jednoho získáme úplnou informaci o stavu druhého (a třeba ušetříme jeden světlovod).

Kvantové fotony jsou sice v počátečním stadiu výzkumu, ale kvantových vlastností elektronů se běžně využívá při konstrukci některých pevných disků (GMR, giant magnetoresistance). Jedním z hitů jsou i elektronová zrcadla. V tenkých kovových vrstvách se elektrony chovají podobně jako světlo nebo radiové vlny.

Takže nezbývá smířit se s tím, že nás výrobci softwaru a hardwaru budou i nadále bombardovat novými vymoženostmi. Že nás jeden výrobce browserů bude dojímat k slzám tím, že mu ten druhý přebere část trhu za několik miliard dolarů, že si nám bude jeden poskytovatel Internetu stěžovat, že ještě není tak bohatý jako ten druhý.

To ale vlastně už kvantová mechanika nevyřeší. Tady pomůže jen ten nejlepší počítač na světě. Sedí vám na krku.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 9.7.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Bojujeme proti pavědě 1 - 2.7.1999
Naděje pro českou vědu - 15.6.1999
Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Nemáme rádi matematiku - 20.4.1999
Pomalé světlo. Posviťme si na něj - 5.3.1999
Přežije atomová energie příští tisíciletí? A co Temelín? - 15.2.1999
Petr Bouř
Takže nezbývá smířit se s tím, že nás výrobci softwaru a hardwaru budou i nadále bombardovat novými vymoženostmi.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena