Novinky.cz
Počítače a technika
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:19
Publikováno dne:
20.12.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

K čemu je dobré učit se programovat: FORTRAN

Málem jsem chtěl napsat, že bych mohl něco říct o svých zkušenostech z programování. Jenže mi hned došlo, jak směšně dneska působí, kdo ještě programuje ve Fortranu. Snad tedy tenhle článek můžeme brát alespoň jako muzejní exponát.

Už před nějakými patnácti lety koloval pamflet, že opravdový programátor potřebuje ke štěstí jen Fortran a pivo. Pivní tácek se skutečně pohodlně vešel vedle počítače, neboť po dokonalejších perifériích včetně myši se nikomu ani nesnilo. Tak nějak se rozumělo, že tácek i programátor je značně opotřebovaný a brzy sejde věkem, spolu s děrnými štítky i s oním programovacím jazykem. Fortran byl totiž stvořen jako téměř nejjednodušší lidská forma, kterou je možné zadat počítači násobení a sčítání čísel. Ty nelidské formy zvané Assembler a strojový kód v jazyce paměťových registrů odpuzovaly i opravdové programátory.

Nevýhody Fortranu se tehdá nijak neskrývaly. Jako každý sériový program ho může zničit jeden chybný znak mezi statisíci správných. Brzy také chybějící tečka navedla jakousi družici na zcela chybnou dráhu. Jeho strnulá forma (jeden příkaz na řádek jen se 72 znaky apod.) přispívala k pověstné nesrozumitelnosti a nečitelnosti programů, jejich autora nevyjímaje. Vbrzku se objevily poněkud flexibilnější jazyky pro matematické výpočty jako Pascal nebo úsporné C - hlavní jazyk operačních systémů Unix, Linux a Windows.

Jenže mezitím se ukázalo, že žádný počítač stejně vlastně nic jiného než násobení a sčítání neumí a starý Fortran bohatě stačí na simulace chemických dějů, řízení balistických střel, modelování atmosférických dějů a biologických procesů. Moderní kompilátory dokáží využít posledních vymožeností techniky, jako vektorové řazení čísel v paměti jednoho nebo paralelní běh programu na více procesorech. O vylepšených formách Fortranu z posledních let vím ze zkušenosti jen to, že je zatím nepotřebuju.

Asi je to tak, setrvačnost myšlení a lenost nás, programátorů, ještě nějaký pátek Fortran uživí. V operačních systémech založených na Unixu máme dokonce několik fortranských kompilátorů přibalených zdarma. Fortran si ale nějak nerozumí se systémem Windows. Že by čekal na výsledek soudního procesu proti firmě Microsoft? To zas ne, i pro Windows se objevují kompilátory, zpravidla poněkud drahé. Já je ale kupovat nebudu. Zapomněl jsem totiž dodat maličkost: programátoři Fortranu mají rádi, když jim programy spolehlivě fungují.

Ale ústup opravdových programátorů je vidět na všech frontách. Dříve třeba všichni počítačoví operátoři byli zároveň fortranskými programátory. Takový Steve (toho můžu pomlouvat, ten si to nepřečte), když jsem za ním přišel, všechno věděl a hned poradil. I dnes mají na větších počítačích operátory. Mnozí ale spíše připomínají naši státní správu: starají se hlavně o to, abyste věci nemohli. Vědí, jak vám omezit přístup na disku, jak vám účtovat počítačový čas, jak odpovědět anonymně po týdnu na e-mail tak, že jste z toho takhle malincí. Jedno ale neznají: Fortran.

Ale až zmizí Fortran, programátoři budou připraveni. Pro moderní software je celkem schůdné převést třeba program o miliónu řádků do jazyka C během pár minut. Nejeden takový program mám. Ale nedávno mi jakýsi operátor vynadal, že jsem přetáhnul nějakou kvótu. Byla tam zbytečně, jen proto, že ji tak stanovil. Když operátor stanoví kvótu, nesmí se přetáhnout. Takže, když o tom tak přemýšlím, ještě chvíli zůstanu u Fortranu.
Historie Fortranu

 • ~1950
  IBM vyvíjí první verzi tzv. Mathematical FORmula TRANslation System
 • 1963
  Už bylo známo 40 různých kompilátorů Fortranu
 • 1972
  Objevila se první mezinárodně normovaná verze FORTRAN 66
 • 1978-1980
  Byla formulována nejslavnější verze, FORTRAN 77
 • 80. léta
  Neúspěšný pokus o vytvoření nového standardu Fortran 8x
 • 90. léta
  Vznikly modernější verze Fortran 90, 95 a HPF (High Performance Fortran)

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 20.12.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Fortran 90 je velmi dobrá věc - Standa Jakoubek
Nechápu, proč autorovi tolik vadí fortran - Martin Kukacka
Všechno je lepší než VISUAL BASIC od firmy MAJKROŠROT - Radim Štefek
K FORTRANU bych se nechtěl vrátit - Radek Novak
A ani ve Star Treku jsem neviděl žádné Wokna - Jarolím
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi... - Oldřich Kuna
Programuju ve Fortranu - Josef Zdarsky
Proč neprogramovat ve Fortranu? - Jiří Zich
Petr Bouř
I dnes mají na větších počítačích operátory. Mnozí ale spíše připomínají naši státní správu: starají se hlavně o to, abyste věci nemohli. Vědí, jak vám omezit přístup na disku, jak vám účtovat počítačový čas, jak odpovědět anonymně po týdnu na e-mail tak, že jste z toho takhle malincí. Jedno ale neznají: Fortran.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.1 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O Č Í T A Č E   A   T E C H N I K A:

Supertriky pro váš počítač

Zajímavé knižní novinky II.

Notebooky s cenou už od 30 tisíc korun!

Digitální foto (7): Novinky od Fujifilmu a Samsungu

Procesory: Rychlejší Athlony v českých obchodech!

Užitečné programy, které jsou zadarmo (106)

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena