Novinky.cz
Počítače a technika
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:19
Publikováno dne:
30.6.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Z teorie kódování: Chytrá čísla

Čárový kód
[Obr: cary.gif (12688 Bytes)]

Na obrázku jsou dvě z mnoha variant kódu zboží (UPC, Universal Product Code), používaného v supermarketech a podobných vlajkových lodích konzumní společnosti. Dá se číst elektronicky ze všech směrů laserovými scanery s chybou menší než 1:10000, dá se do něj zakódovat druh zboží, země (Česko 859 - Slovensko 858) i výrobce. My se ale, třeba pro první případ (UPC=012345678905), soustředíme na poslední kontrolní číslici (5), tzv. check digit. Je vybrána tak, aby součet čísel v UPC (vážený trojkami a jedničkami) byl dělitelný deseti: 3.0 + 1.1 + 3.2 + 1.3 + 3.4 + 1.5 + 3.6 + 1.7 + 3.8 + 1.9 + 3.0 + 1.5 = 90 = 0 mod 10 Tato volba umožňuje zachytit nejčastější chyby při přenosu - chybného zadání jednoho nebo prohození sousedních čísel. Pokud prodavačka v samoobsluze, a že bych se jí v sobotu ráno nedivil, zadá UPC jako 012345688905 nebo 012345687905, rovnice neplati a pokladna zapípá. Pro puntičkáře dodejme, že ve speciálním případě jí jedno prohození přece jen může projít.

Šeky, letenky, balíky...

Některé banky si podobným (třeba osmimístným) kódem (+ check digit) opatřují šeky. Místo trojek a jedniček (313131..) ale váží čísla posloupností (739739739). Tato nenápadná změna umožní automaticky odhalit nejen jednoduché překlepy a přehození jako u UPC, ale i prohození vzdálenějších čísel (abc/cba). V mnoha případech stačí naopak volba kontrolního čísla jednodušší. Například americká pošta tedy čísluje složenky a balíky tak, aby prostý (nevážený) součet číslic byl dělitelný 9, letenky a poukázky na vypůjčená auta mají naopak čísla dělitelná sedmi.

Inteligentní telefonování

Jakou pomoc nabídnout nešťastníkům, kterým pravidelně selhává prst nebo paměť, a narušují tak cizí soukromí? Ti si mohou například připojit si za osmimístné číslo rovnou dvě kontrolní číslice. A to tak, aby prostý i vážený (posloupností 12345678910) součet byl dělitelný 11. Telefon sám určí a opraví chybu a oni se dovolají vždy na správné místo. Alespoň technicky by to mělo být v době digitálních ústředen schůdné - co ty na to, ó velký Come? Pro užvaněné mobilisty ve vlaku nebo plném autobusu bych měl ale úplně jinou radu.

Peníze
[Obr: gauss.jpg (33066 Bytes)]
Bankovku navíc hlídá matematik Carl Friedrich Gauss (i se svou slavnou funkcí).

Když jde nejen o peníze, ale navíc o bankovky, vyplatí se složitější algoritmus pro určení kontrolního čísla. Např. na německé desetimarkovce je desetimístné číslo (písmena jsou jen zakódované číslice) a kontrolní číslo 7. Komplikovaný vážený součet zachytí všechny jednoduché omyly a sousední prohození. Podobné kódování pro knihy je známo jako ISBN. Banky, které se po výnosnějších pastvinách v našem hospodářství vrhly z nouze i na těch pár milionů směšných pracujících střádalů, jsou určitě připraveny čelit naším omylům. Co však můžeme dělat my, abychom se cítili bezpečně, strčíme-li své úspory do kampeličky za rohem? Jak zní v takovém případě ono magické czech digit? Otče náš, jenž jsi na nebesích...

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 30.6.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Petr Bouř

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.8 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O Č Í T A Č E   A   T E C H N I K A:

Supertriky pro váš počítač

Zajímavé knižní novinky II.

Notebooky s cenou už od 30 tisíc korun!

Digitální foto (7): Novinky od Fujifilmu a Samsungu

Procesory: Rychlejší Athlony v českých obchodech!

Užitečné programy, které jsou zadarmo (106)

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena