Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
9.1.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Proč nemám rád BOBOVIZI

Nejmenuj, budeš dlouho živ. Sám nevím, co mě nutí zrovna teď porušit tuto osvědčenou novinářskou zásadu. Musí to mít těžké, novinář, ba co dím, politik - místo toho, co si myslí, vyplodit dlouhý a uhlazený rozbor. Je nezávislost rovna zbabělosti vyslovit vlastní názor?

Navíc nejsem novinář. Tisk čtu nejvíc v místnosti, která se jen zpola dá označit po americku jako koupelna. A to ještě nesmí být opodál od dětí zapomenutý Kocour Vavřinec a jeho přátelé.

Ale aspoň pro sebe si musím pojmenovat záhady posledních dní. Třeba proč mi nezní svatě zákon nade vše? Mají zákony lidem život ulehčovat? Nebo se mají na úřadech, v nemocnicích či státně kojených institucích plazit před rakousko-uherskými předpisy, vypracovanými sborem imunitou chráněných vševědů? Může občas stát zdravý rozum nad zákonem? Nemělo by se to uzákonit?

Království nebeské, komunismus, tisíciletá říše. Nebude lepší najít něco lepšího než tu upocenou demokracii? Proč se do nekonečna plahočit v boji proti blbosti? Proti té mojí i vaší. I tvojí.

Proč mě nedojímá diskuze kolem privatizace ČT? Jako kdyby ke stejnému cíli vedla jen jedna cesta. Spíš by mě zajímalo, proč verbálně liberální bojovníci tak usilovně zapomínají zlepšit touto cestou efektivitu železnic? Asi jejich auta pocházejí ze státních automobilek? Nebo snad sbírají síly na privatizaci toho nejdůležitějšího, nejdražšího a nejzaostalejšího podniku, co existuje ve všech státech od Antarktidy až do Postoloprd - státní správy?

Proč mám nad "vzpourou" redaktorů smíšené pocity? Většinu času se mi zdálo, že ČT informovala až na pár výjimek objektivně. Jenže výjimkami byly často věci, o kterých se mi náhodou přihodilo něco vědět. Navíc je tu onen politik ve spacáku, to je jako když na sochu Svobody sedne holub a odletí trochu lehčí.

Přestože tedy ve srovnání řekněme se světovou špičkou je ČT druhořadá, lepší lidi nemáme a nějak se nemohu zbavit mrazení při kolaborantských zprávách redaktorů třetiřadých. V tomto století nejen v televizi byli u nás příliš často prvotřídní odborníci vyměněni lidmi druhotřídními. Byť v rámci zákona. Nebylo divu, že si pak občané připadají, jako když sedí ve třídě třetí.

Že by se konečně našel někdo chytřejší a schopnější... Ale ne, budu pořád volit ODS. Hlavně kvůli důslednosti a citlivosti při výkladu zákonů. Jak to mohlo u nás vypadat, kdyby politici byli tak nekomromisní jako v tomto případě. Žádná poslanecká imunita, sponzorovi padni, komu padni, do senátu kandidovat nebudu, vždyť je zbytečný, co na srdci, to na jazyku, vždy pro snížení daní, neplatiči zkrachuj, v centru zájmu stojí člověk. Vždyť kdo by jinak chodil na volební shromáždění.

Zaškrtneš šest čísel a vyhraješ milion. Pokecáš se u McDonalda kafem a vysoudíš dva. Když jsi v demokracii zvolen do čela, nemůžeš být blbec. A víš proč? Protože tenhle svět je spravedlivý.

Tyto otázky jsem si přišel spolu s lůzou z různých kaváren, divadel, pražského podsvětí, spisovatelských kruhů a podobnými dobrodruhy, kteří neprošli volebním sítem, vyjasnit si na Václavské náměstí.

A skutečně jsem nelitoval. Omládnul jsem o 12 let. V televizi se sterilní zprávy zarývaly do pozadí vlivných osob a o demonstraci, stejně jako před lety, nebyla sebemenší zmínka.

Jenom nechápu, že se ani při vysílání těch jedině pravých informací pro jistotu na obou kanálech najde tolik nespokojených diváků. Bezmocnost mého rozumu (a jistě i mnoha čtenářů) mi říká: vrať se ke kocourovi Vavřincovi. Do oné místnosti se určitě BOBOVIZE nevejde. Protože se nedá stočit do ruličky.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 9.1.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Pohádka o České televizi - 5.1.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Sdělení pro pana Strejce - RNDr. Zbyněk Matyáš
Začínám být alergický na postulát "v souladu se zákonem" - Jiří Strejc
Bobovize dnes (včera 9.1.) pro jistotu večerní zprávy ani nevysílala - E. Janeček
Souhlasím s panem Bouřem, že není novinář - RNDr. Zbyněk Matyáš
Sobotní oficiální zprávy byly opravdu na draka - Ing. Josef Hájek
Petr Bouř
Otázky bez odpovědí?

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena