Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:49
Publikováno dne:
26.11.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Ďábel na západě

Po newyorkských útocích není kritika západního světa příliš populární. Přesto bych se tohoto úkolu ujal a podělil se o některé pochybnosti. Podobné možná napadnou i mnohé čtenáře při sledování válečných zpráv. A to i ty, kteří jako já mají rádio už dvacet let poškrábané na frekvencích, kde uprostřed rušiček vysílaly americké stanice.

Hříchy z minula

Gerhart Riegner, reprezentant světového židovského kongresu, už roku 1942 podle svých slov předal americkému velvyslanectví ve Švýcarsku informace o hromadném vyhlazování Židů. Americké velvyslanectví dostalo záhy pokyn podobné informace nepřijímat. V roce 1944 už muselo být všem jasné, že zprávy o vyvražďování 6000 lidí denně v koncentračním táboře Auschwitz (Osvětim) jsou pravdivé. Mimochodem, administrační práci se tříděním vězňů neobyčejně usnadňovaly kartičky s jednoduchými kódy, např. pro idy, homosexuály, komunisty a Cikány. Byly zpracovávány ve výkonných strojích značky IBM. Podle vyjádření spojenců tábor nebylo možné bombardovat a mašinérii zastavit, neboť byl příliš daleko. Je zajímavé, že do 5 km vzdálené továrny letadla doletěla…

Lze pochopit, že starat se o uprchlíky není ani dnes příliš populární téma. A tábory v Asii jsou lacinější než u Londýna. A tak se ti nejchudší budou muset ještě dlouho nechat pašovat ve střechách vlaků, kontejnerech s ovocem a podpalubí rybářských lodí. V nedávných zprávách mě přece jen zarazila vzpomínka pamětníka německé okupace. Z Říše utekl přilepený pod podvozkem vagónu. Tenkrát se schovával před Hitlerem…

[Obr: lod_u.jpg (8832 Bytes)]
Turečtí a afghánští uprchlíci

Přihřát si polívčičku

O útoku 11. září jsem se dozvěděl ve Španělsku. Evropské aerolinie se však zřejmě k následnému krachu důkladně připravovaly předem, soudě ze zážitku z naší cesty se Swissairem. Tedy některé, British Airways nezkrachovaly: ty mi také zatím kufr nikdy neztratily. Manažeři mnoha leteckých společností propouštějí personál nebo na něj apelují, aby nechtěl více peněz: ještě jsem však neslyšel, že by s tím začali u sebe.

Říkal jsem si, že svět se možná skutečně změnil. Bezpečnostní složky si uvědomí, že plošné čmuchání státu v soukromí občanů nepomůže, že jejich metody musí být účinnější, a po svém selhání budou pracovat na své přeměně. Neříkám, že bych snad věděl, kde začít. První zpráva z Čech, kterou jsem ve Španělsku zachytil na Internetu, ale vypadala poněkud kuriózně. Jakže bude český stát bojovat s terorismem? Hle nový svět: podle internetové zprávy se ministerstvo vnitra znovu zaměří na aktivity některých hudebních skupin.

[Obr: bl_vtip.jpg (9537 Bytes)]
FBI: Na novodobé zlo je třeba dívat se nekonvenčním pohledem

Nepřítel nepřítele

Miriam žije v uprchlickém táboře v Pakistánu. V roce 1986 uprchla před rudou armádou. Vrátila se, když území ovládla Severní aliance a slibovala „svobodu a bezpečnost“. Vojáci Aliance ji však zmlátili do bezvědomí, poté odvlekli manžela. Naštěstí se jí podařilo znovu uprchnout a zachránit děti… Pokud si pamatuji dobrodružnou četbu pro mládež správně, „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ je arabská zásada. A také tam stálo, že sázet na krátkou paměť se nemusí dlouhodobě vyplatit.

Americká taktika na frontě v Afghánistánu nepůsobí příliš promyšleně, doufejme, že jde o klamání nepřítele. Příliš přátel nezískaly ani ony notoricky známé potravinové balíčky. Nejen že jsou barvy nevybuchlé munice a schazovány do minových polí nelákají ke sběru. Házeny spolu s granáty by totiž urazily i vychrtlého psa. I kdyby byl vegetarián.

Myslel jsem také, že když už se vede válka, ví se proč a nač ty bomby házet. Když však po čtrnácti dnech bombardování americký ministr obrany objevil že „nepřítel je neočekávaně vzdorný“, raději jsem myslet přestal. Vojáci severní aliance teď prolévají svou krev místo nás. Pokud si však západní politici myslí, že budou hájit i jejich zájmy, začnu věřit, že mají na krku turban. Místo hlavy.

Proti vlastním zbraním

Pakistán, kde Tálibán prorostl do vysokých orgánů státní správy, daroval tomuto hnutí jen v letech 1997/98 30 milionů dolarů. Jako nepřímý spojenec proti primárnímu nepříteli, Indii, však Tálibán zklamal a přerostl svým chlebodárcům přes hlavu. Již roku 1986 také šéf CIA, William Casey, získal od amerického kongresu povolení dodávat mudžáhidům americké rakety Stinger, podobně se činila i britská služba MI6. Spolu s pákistánskou „KGB“, ISI, tyto složky také pomohly Afghánistán zabydlet těmi nejúdernějšími islámskými bojovníky.

Jistý politik při televizní debatě prohlásil, že podobné skutečnosti se teď nesluší diskutovat, a jen si stěžoval, že západní demokracie jsou křehké. Nezbývá tedy doufat, že pokud se z historie nepoučí, tak alespoň jednou nebude na jejich hrobě místo tohoto přívlastku slovíčko „blbé“.

[Obr: anthrax_scottland.jpg (9271 Bytes)]
V roce 1942 možná nikdo nemohl Velké Británii zazlívat, že na ostrůvku Gruinard u skotského pobřeží začala experimentovat s baktériemi antraxu. Ostrov byl pak 50 let neobyvatelný. Bohužel, i tato zbraň se dostala do nepravých rukou.

Malá země a velká politika

Forum 2001 na Pražském hradě bylo určitě dobře myšleno, ale vedeno na české prostředí až v nepříjemně vážné atmosféře. Centrální myšlenka, že svět spasí všechna světová náboženství, bez toho aby se vnitřně obrodila a co nejotevřeněji zhodnotila všechna zla a dobra, která z víry vyvstala, by snad zněla podezřele už Janu Husovi. A Jára Cimrman by dodal, že tenhle vtip má příliš těžkej zadek.

Po osvobození Kábulu nastala vláda odlehčeného islámu, muži se holí, ženy se odvažují z domů. A jaké bylo očistné poselství kněze vyslovené na prvním po-talibanském kázání: za všechno může Pákistán.

Malá země jako naše určitě přímo neovlivní, kdo koho zabije někde v daleké Asii nebo Africe. Ale možná by stačilo přestat jim tam posílat zbraně…

Aby si někdo nemyslel — přeji nám všem, aby teroristé byli vykouřeni ze svých děr a zlikvidováni jako jedna krysa. Ale také nám přeji, aby nám při té obraně demokracie ještě nějaká zůstala. A ta musí být stále provětrávána otevřenou diskusí.

Alespoň tak nějak nám to v tom rádiu říkali.


Zdroje: Spiegel, BBC, ČTK

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 26.11.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Na čaji s Usámom bin Ládinom - 13.11.2001
Bin Ládin má zbraně hromadného ničení! Možnᅠ- 12.11.2001
Koupíte si Mein Kampf? - 6.4.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Každej má 5 kg másla na hlavě - Helena Tyburcová
Kdo je přítelem mé ženy, je i mojim přítelem - doktor automat
Hříchy z minula - Jan Rys
Petr Bouř
Jak černobílý je boj proti terorismu?

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena