Novinky.cz
Sport
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:28
Publikováno dne:
20.7.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Nezaplacený Hokejový týden

První led, problémy ve vsetínském hokeji a přesuny hráčů tam a zpátky, to jsou hlavní témata hýbající hokejovou veřejností uprostřed léta. Nade vším však ční jedno věčn頗 peníze. Nové smlouvy, licence, přestupy a peníze na dobročinnost, hlavně o tom všem byl poslední Hokejový týden.

Většině českých hokejových klubů začala po dovolené příprava na ledě. Po Litvínovu, který zkouší nového útočníka, Slováka Ilavského, se na ledě objevili také hráči Znojma, Sparty, Třince, první nepovinné tréninky měli také v Havířově. Do neděle by měli obout brusle hráči všech týmů, protože první přípravné zápasy jsou naplánovány na pátek 27. 7. V nich si týmy chtěly vyzkoušet formu před předkolem Tipsport Cupu, které je na programu 1. srpna.

Trénuje se i ve Vsetíně, trenéři Neliba s Tabarou mají k dispozici už téměř kompletní kádr, ale boje v klubovém zákulisí neustávají. Manažer Oldřich Štefl, který byl dříve odvolán ze své funkce, se do klubu vrátil a zastupuje občanské sdružení, které v současné době drží v rukou v podstatě všechny trumfy vsetínského hokeje — smlouvy se zaměstnanci i hráči a s majitelem stadionu. Michaela Bočková, která zastupuje akciovou společnost Romana Zubíka, však tvrdí, že extraligová licence je v jejím držení a bez ní je účast klubu v lize nemyslitelná. Štefl s tím však samozřejmě nesouhlasí a ohání se registrací, kterou mu poskytl ředitel extraligy Stanislav Šulc. Bude určitě velice zajímavé sledovat, jak celá kauza dopadne, podle zasvěcených je totiž docela možné, že se Vsetín v prvním extraligovém kole neobjeví.

V minulém týdnu opustili Vsetín poslední dva hráči, kterým klub dlužil peníze. Ján Pardavý se po jednání se švýcarskými kluby a pražskou Spartou přece jen rozhodl zamířit do ruského klubu Ak Bars Kazaň a Luděk Krayzel se vrátil do mateřských Vítkovic, odkud vloni odešel do Finska. Ve Vítkovicích mají určitě radost z toho, že se Buffalo nedohodlo na podstoupení práv na Davida Moravce Calgary Flames, se kterými byl tento útočník už dohodnut na smlouvě. Neodešel ani Petr Čajánek, jinak další mistr světa z Hannoveru, St. Louis Blues mu totiž nenabídli smlouvu podle jeho představ.

Do NHL naopak zamířil brankář Vítkovic Martin Prusek. S vedením Ottawy Senators podepsal dvoucestnou smlouvu. Díky jeho odchodu padl přestup dalšího vítkovického brankáře Jiřího Trvaje do Ruska, kde byl na zkoušce v Jaroslavli. Trvaj nyní bude v ostravském klubu brankářskou jedničkou, záda by mu měla krýt mladá dvojice Smolka — Čučela.

Jen co podepsal smlouvu v NY Islanders Dušan Salfický, objevily se v českém tisku spekulace, že pokud se v NHL neprosadí, mohl by se vrátit do rodných Pardubic. Manažer zdejšího klubu se nechal slyšet, že tato možnost tu je, a to i přesto, že pro českou extraligu má Salfický platnou smlouvu se svým posledním zaměstnavatelem, tedy Keramikou Plzeň.

Další bývalý pardubický brankář, světová jednička Dominik Hašek, opustil pardubickou nemocnici, ve které byl hospitalizován kvůli virovému onemocnění neznámého původu. Dokonce za ním přiletěl lékař majitele Haškova nového zaměstnavatele, tedy Detroit Red Wings, ale úroveň péče v české nemocnici shledal za odpovídající a s českými lékaři pouze konzultoval postup léčby. Ve čtvrtek byl Hašek z nemocnice propuštěn, podle svých slov se již cítí mnohem lépe, o původu svého onemocnění však více informací podat nemohl, vše je záležitostí dalšího šetření.

Pardubic se týká i další zpráva. Kromě toho, že nadále trvá jejich zájem o havířovského obránce Michaela Vyhlídala, se klub dohodl na nové smlouvě s oběma bratry Sýkorovými, útočníkem Petrem Sýkorou a obráncem Michalem. Ten po návratu z Philadelphie podepsal jednoletý kontrakt.

Velké množství hráčů podepsalo nové smlouvy v klubech zámořské NHL. Největší úlovek si odnesl určitě švédský střední útočník Mats Sundin, jemuž se Toronto zavázalo zaplatit za pět let jeho služeb 45 milionů dolarů. S klubem Carolina Hurricanes se na nové smlouvě dohodl i brankář Tom Barrasso, který se do NHL vrací po roční přestávce.

Nové smlouvy mají také čeští hráči Špaček (Chicago), Kaberle (Atlanta), Neckář (Tampa Bay) a Patera (Minnesota). Smlouvu v NY Rangers podepsal slovenský útočník Zdeno Cíger, v Atlantě juniorský mistr světa Ustrnul a v Nashvillu další juniorský mistr Martin Erat. Naopak v kempu tohoto klubu neuspěl Libor Pivko, onemocnění mu nedovolilo naplno předvést hokejový um, a Pivko se tak vrátil do Česka. V příští sezoně bude oblékat dres zlínských Beranů.

Němec Jan Benda nakonec nebude hrát v ruské Kazani, kde podepsal smlouvu po MS, ale bude se snažit propracovat do kádru Edmonton Oilers, kde podepsal tříletou smlouvu. Novým Olejářem se stal také pardubický obránce Aleš Píša, jehož si klub vybral v letošním draftu. A Buffalo Sabres si nakonec pojistilo služby českobudějovického útočníka Kotalíka, který měl původně namířeno do finské Hamennlinny. Tento finský klub naopak angažoval jiného Jihočecha, obránce Vladimíra Sičáka, který loňskou sezonu strávil v zámořských juniorských soutěžích.

Manažer Pittsburghu Craig Patrick si neodpočine ani poté, co se „zbavil“ Jaromíra Jágra. Velké množství hráčů jeho klubu totiž čeká na podpis nové smlouvy a do 14. 7., což byl poslední den, dokdy se na smlouvách mohli dohodnout, podepsal Patrick kontrakty pouze se Sivkem, Lupaschukem, Jonssonem a Malochem, tedy méně významnými hráči. Arbitrážní řízení o výši platu naopak čeká Straku, Hrdinu, KovaljovaLanga, o němž se navíc spekuluje, že by se mohl z Pittsburgu stěhovat, mezi zájemci jsou Washington a St. Louis. Z dalších českých hráčů čeká arbitrážní řízení, tedy řešení sporu u nezávislého soudce, který si vyslechne mnohdy zavádějící argumenty obou stran a určí výši platu, například Šlégra v Atlantě, Malíka v Carolině nebo Kubu v Minnesotě. O výši platu se budou dohadovat také Bobby HolíkPetr Sýkora v New Jersey, zvláště u druhého jmenovaného je to téměř životní nutností. Jeden z nejlepších útočníků NHL současnosti totiž dosud pobíral podprůměrný plat 675 tisíc dolarů za sezonu.

Starosti o svůj plat už nemá jedenačtyřicetiletý Karel Lang. Tento bývalý brankář se stal manažerem německého klubu Krefeld Pinguine, ve kterém v posledních deseti letech hájil branku. Po Pavlu Cagašovi je to další brankář se zkušenostmi z německé ligy, který se usadil do manažerského křesla.

Především o peníze půjde také v poslední zprávě dnešního Hokejového týdne. Bude se však jednat o peníze na dobročinné účely, které si klade za cíl vybrat charitativní fotbalové utkání hokejistů, herců a jiných zajímavých osobností, které se uskuteční v pátek 20. července v 15 hodin na hřišti v Ostravě-Polance. Na toto utkání, ve kterém se představí kromě pořádající dvojice Vůjtek — Kubina také desítka dalších hokejistů, a to včetně obránců Petra Svobody a Miloše Holaně, tenista Cyril Suk či herci Bolek Polívka a Michal Suchánek, naváže večer v Radniční restauraci v Ostravě dobročinná dražba. Na prodej budou kromě hokejových dresů také tenisové rakety či jiné sportovní vybavení českých sportovců. Výtěžek z celé akce půjde na pomoc dětem do Dětského domova v Ostravě a Rehabilitační koňskou farmu do Hlučína. Určitě se jedná o zajímavý tip na páteční odpoledne. Na shledanou za týden.

Michal Berg (michal.berg@seznam.cz) - 20.7.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Hokejový týden změn - 13.7.2001
Hokejový týden plný patosu - 4.7.2001
Hokejový týden za mřížemi - 29.6.2001
Hokejový týden 3/2001 - 22.6.2001
Hokejový týden 2/2001 - 14.6.2001
Hokejový týden 1/2001 - 28.5.2001
Michal Berg
O peníze jde až v první řadě...

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S P O R T:

Velké sportovní finále

O jedné velké hokejové lásce

Hokejová válka

Koller zazářil v Chotěbuzi

Hokejisté na sáňkách? Proč ne!

Kdo říká, že to musí být nuda?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena