Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:51
Publikováno dne:
26.11.1998na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Co znamená Nobelova cena za chemii v roce 1998?

Obvykle nenajdu čas ani schopnosti na příliš aktuální komentáře. Ostatně, to umí lépe obec novinářská. Avšak k reakci na udělení letošní chemické Nobelovy ceny profesorům Johnu A. Poplovi a Walteru Kohnovi žádný čas nepotřebuji. Bez těchto pánů by zatím moje nepříliš dlouhá vědecká dráha v současné podobě totiž vůbec nemohla existovat. Dráha teoretického chemika.

Kdo je tvor zvaný teoretický chemik? Bytost s počítačovým monitorem místo hlavy. Bytost štítící se mokré chemie a patřičně opovrhovaná skutečnými chemiky, ošlehanými laboratorními výbuchy. Největší koncentrace těchto tvorů na čtvereční metr je kdesi uprostřed Evropy v jakési České Republice, kde vědci jsou příliš líní a chudí, než aby se pustili do skutečné experimentální práce.

Tak tomu bylo až do začátku tohoto týdne. Po udělení té Ceny s tak velkým C jsou i teoretičtí chemikové uznáni za dospělé.

[Obr: sloucenina.gif (7367 Bytes)]
Dnes předvídáme třeba elektrický náboj na povrchu sloučenin
Byly doby, kdy tomu tak nebývalo. Před asi 70 lety se zdálo, že máme pohromadě jak relativistické rovnice pro pohyby vesmírné, tak kvantové rovnice pro hemžení mikroskopické. Zbývalo už jen meditovat jestli teď, když už o světě všechno víme, ještě potřebujeme k jeho pochopení pánaboha. Skutečně se nedalo dělat o mnoho více, rovnice byly složité a praktických použití se mnoho nenašlo.

Před asi čtyřiceti lety začalo několik podívínů systematicky hledat zbůsob, jak použít teorii v praktické chemii. Za stavu tehdejších počítačů to vypadalo jako legrační nápad. Že by se pokus místo ve zkumavce nad kahanem dal provést v nějaké elektrické bedýnce?

V Evropě ostatně tehdy mnoho počítačů nebylo a například anglický profesor Pople posílil „odliv mozků“ do Ameriky, když se nakonec usadil na břehu Michiganského jezera v Northwestern University v Chicagu. Jeho představa „modelové chemie“ přestěhované z křivulí do elektrických obvodů se začíná naplňovat až v poslední době. Mimo rozvoje techniky k tomu přispěla i práce teoretiků, jakým je třeba Walter Kohn.

[Obr: pople.gif (6271 Bytes)]
Prof. J. A. Pople
Počítače zkumavky rozhodně nikdy úplně nenahradí. Přesto počítačové modelování může zajímat třeba výrobce léků, kterým umožní rychleji vyvinout účinnou látku. Nebo ekologického aktivistu tábořícího u Temelína, který by chtěl vědět jak bude svítit při případné katastrofě, aniž by to chtěl zkoušet naostro. Nebo ochránce zvířat, kteří by si mohli spočítat, jestli je nový krém na opalování nepoleptá (a ušetřit tak pokusného králíka). Samozřejmě, lepší by bylo, kdyby profesor Pople byl Čech. Ale byl alespoň teoretický chemik. Tak mám přece jen z ceny radost i já.

Tak mějte radost i vy.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 26.11.1998

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Petr Bouř
Samozřejmě, lepší by bylo, kdyby profesor Pople byl Čech. Ale byl alespoň teoretický chemik. Tak mám přece jen z ceny radost i já.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena