Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:50
Publikováno dne:
16.2.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

O stavu vykradené a nemocné země

V pátek v hlavních večerních zprávách zase chcípnul pes. Ne obrazně. Nic proti tomu, důležitost světových událostí je věc subjektivní. Ale nějak jsem cítil, že je zas potřeba na chvíli opustit slasti všedního dne, a rozhodl se vyrazit sobotní ráno do Brd na běžky.

Ve Vršovicích se k nástupišti přisunul stroj zvaný Čmelák. Zrovna nedávno v Mladé Frontě psali, že tyhle lokomotivy už dosluhují. No, strojvůdce asi nečte noviny. Zato přijel načas. Připojené vagónky byly maskované sprejovým graffiti. První dveře nešly otevřít, druhé zase zavřít, nicméně jsem uhádnul správně, kterými mám nastoupit. Ostatně zápach naftového topení větrání nekompromisně vyžadoval.

V Dobříši jsem vystoupal až do v okolí Prahy neuvěřitelných 605 metrů nad všemi moři, ale sněhu ubývalo. Pak se má člověk spolehnout na předpověď. Hlavně že tito meteorologové udávají rychlost větru v těch svých metrech za sekundu. Po pěti letech na univerzitě si sice uvědomím, že sekunda je vteřina, ale jak rychle fouká, stejně nikdy nevím.

Vybral jsem cestu na Dobřichovice. Směrem k Příbrami byla sice větší divočina, ale nechtěl jsem riskovat setkání s nějakou zapomenutou kaťušou s jadernou hlavicí. Přepočítal jsem se, na nevinné lesní cestě se vynořila ruská vojenská sanitka. Blesklo mi hlavou "Jsou tady zase, nebo se tu tak dlouho zapomněli?". Pak jsem se vzpamatoval a před vlastní armádou jsem se v příkopu neukryl (osvědčený prostředek ze Šumavy, zvláště to kdysi nehostinné hranici socialistického tábora).

Na cestě se běžkovalo úplně skvěle, teď si přijď, reportére zprávy chtivé televize. Už se těším, jak na kameru s kamennou tváří řeknu "Žádná kalamita tu není, cesta je dokonale sjízdná."

Z cesty jsem ale stejně musel nakonec sejít. Vojenský, na mapě neidentifikovaný objekt ve mě průzkumnické pudy neprobouzel. Co tam asi dělají vojáci důležitého? Co tam vůbec dělají - nikdy jsem nechápal, co má kladný vztah k vlasti společného s mrháním života ve středověké instituci zvané dnes neprofesionální armáda. Zrovna ti politici, do kterých jsem vkládal největší naděje, jsou na tohle téma obzvláště natvrdlí. Takový liberální ekonom řídící se zákony trhu ví, že když v krámě koupí zubní pastu, musí ji zaplatit. A svůj život má za něj někdo nastavovat zadarmo? Nebo na tom Pražském hradě - i teď tam u vchodu stojí zbůhdarma nějací kluci v maškarních uniformách. V osmnácti je rok delší než v šedesáti, proč tam nepostaví starý dědky?

Ale co mě nejvíc zaskočilo, bylo množství lidí, kteří místo nadávání na poměry či prolejzání autobazarů šli taky běžkovat. Já sám jich potkal nejmíň 100. V lese to hučelo, jako by tam dávali zadarmo poslední rozhřešení. Mimochodem, prý Svatý otec věnuje mnoho času rozjímání o tom, kam se dostane lidská duše po smrti. Jednoduchý model peklo-ráj už nějak nevyhovuje. Přibyl očistec a kdoví, jestli tam taky někde není ještě nějaká odvolací instance, přes kterou se teprve dostanou duše hříšníků do věčné blaženosti. Samozřejmě, až po něm.

Tak nějak nevím, jestli je ta země vykradená a nemocná. Ale vím určitě, že nejmíň 100 Čechů se za tu sobotu dostalo do nebe. Samozřejmě, až po mě.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 16.2.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jak to jen dělaj? - 1.2.1999
Všichni jste hloupí - 7.1.1999
Jaké chceme mít noviny! - 18.12.1998
Je nemorální dávat prase do jitrnic ? - 17.9.1998
O drbech a klepech - 12.8.1998
Pozor na velkého bratra - 28.9.1998


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Cestou zpátky došlo i na dobré skutky - Jirina Bastlova
Petr Bouř
Ale co mě nejvíc zaskočilo, bylo množství lidí, kteří místo nadávání na poměry či prolejzání autobazarů šli taky běžkovat.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena