Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:50
Publikováno dne:
26.2.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Hnojem a pralesem: O bakteriích

Jako pán tvorstva oceňuje člověk spíše srovnatelné formy života, alespoň co se týče velikosti. Hledače mimozemšťanů by rozhodně neuspokojilo, kdyby se z létacího talíře vyplazila žížala. Byť by měla zelené anténky. Přesto naše dokonalost není zadarmo.

Čím častěji slýchám ve zprávách stížnosti na to, jak v dešti prší a v zimě sněží, tím více propadám podezření, že je ti lidé míní vážně. Kde se v nás bere ta štítivost k přírodě? Sice zlaté dětství, ale zůstat v inkubátoru až do důchodu?

No, ale zpátky od politiky. Objektivně vzato, nemá to člověk jednoduché. Za pecí pěkně natažen, ale snižte mu teplotu o deset stupňů nebo plat o deset procent, začne se svíjet víc než ta žížala. Ale není výjimkou. Zatímco platové výkyvy nese většina živočichů neorganizovaná v lékařských odborech s lehkým srdcem, změny teploty v rozsahu pár desítek stupňů vyvinutější tvory obvykle spolehlivě zahubí. Tak hlavním kandidátem na obyvatele Marsu nebo Jupitera není slon, ale některá bakterie.

První zpráva o bakterii žijící 5000 metrů pod hladinou moře při tlaku 500 kg/cm2 a při teplotě asi 2 oC pochází sice už z roku 1884, ale dodnes jsme překvapováni schopnostmi živé hmoty. Chcete acidofilní bakterii, která přežije pobyt v kyselině sírové ve vašem akumulátoru? Máte ji mít. Chcete zabydlet vzdálenou planetu, kde je zas moře louhu, ve kterém by z vás zůstaly jen kosti? I pro ni už existuje vhodný kolonizátor. Halofilní bakterie zas přežije až ve 20% roztoku soli a Deinococcus Radiodurans vydrží 10 000x větší dávku radiace než člověk.

Vyžírat mrtvá těla zvířat na dně moře nevypadá jako záviděníhodná existence. Přesto tyto bytosti, pokud je lze tak nazvat, vysoký tlak vyžadují. U bakterie z hloubky 10 476 metrů se růst zastavil při tlaku 380 kg/cm2. Připomínám, že tohle čtete při tlaku 1 kg/cm2. Bylo to překvapivé zjištění, laboratorní pokusy rozhodně nenaznačovaly, že by podobné podmínky byly životu nějak příznivé. Jsou tyto bakterie naprogramované na ještě vyšší tlak? Co se děje v až 15 km mocných nánosech na dně oceánů, je to skutečně tak dávno, co vznikla ropa v podmořských ložiskách? Na všechny tyhle otázky zatím neznáme odpověď.

[Obr: bakterie.gif (27014 Bytes)]
Můžeme život pochopit na molekulární úrovni?

Mimo tlakomilných můžeme vymyslet i psychrofilní (češtináři, pomoz si sám) bakterie, které se mohou množit i na sněhu při -12 oC. Směsí jakéhosi Fridexu a speciálních proteinů si udržují vodu v kapalném stavu. Vzpomínkou na počátky života na Zemi jsou i termofilní bakterie, adaptované na život v horkých pramenech při teplotách až 113 oC. Termofilní bakterie jsou také jediné organismy na zemi, které čerpají energii z pozemských zdrojů. K nim patří i ty na dně moře živící se redukcí vulkanické síry.

Odolnost těchto organismů je daná jejich v podstatě primitivnější stavbou buňky. Zpravidla ani není členěna na jádro a cytoplasmu jako u nás, tj. eukaryontních organismů. Patří do skupiny prokaryontních bakterií, prvních a kdoví jestli ne posledních živočichů na této planetě.

Co si z toho můžeme odnést? Můžeme vyrobit enzymy působící za studena a zlevnit tak mnohé chemické výrobky. Můžeme si nadávkovat i enzym působící za horka na naše prádlo v automatické pračce. Třeba budeme moci také využít další pozemské nebo spíše podmořské zdroje energie, možná síru, možná přímo ropu. Já si dnes v noci nechám otevřené okno.

(detaily: La Recherche, 317, 1999)

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 26.2.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Základní principy elektronické pošty - 26.2.1999
O stavu vykradené a nemocné země - 16.2.1999
Přežije atomová energie příští tisíciletí? A co Temelín? - 15.2.1999
Jak to jen dělaj? - 1.2.1999
Všichni jste hloupí - 7.1.1999
Co znamená Nobelova cena za chemii v roce 1998? - 26.11.1998
Pozor na velkého bratra - 28.9.1998
Je nemorální dávat prase do jitrnic ? - 17.9.1998
O drbech a klepech - 12.8.1998
Petr Bouř
První zpráva o bakterii žijící 5000 metrů pod hladinou moře při tlaku 500 kg/cm2 a při teplotě asi 2 oC pochází sice už z roku 1884, ale dodnes jsme překvapováni schopnostmi živé hmoty.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena