Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:50
Publikováno dne:
15.3.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Homeopatie kontra (?) věda

V ordinaci profesora Thomayera si již delší dobu stěžuje jakási obéznější dáma na svoje zdraví. Pan profesor zřejmě jejím neduhům nepřikládá patřičnou váhu a postupně i on začínná ztrácet trpělivost. Nakonec na stále stejnou otázku "Tak co mi teda chybí?" vyhrkne: "Druhá prdel, paní..."

Jak souvisí tato historka z hluboké minulosti s homeopatií? Třeba už jen důrazem na lidský, byť poněkud svérázný, přístup lékaře k pacientům. Ale je homeopatie jen módní trend nebo chiméra pro ufňukané paničky?

Snad také v samém počátku 19. století, době romantismu a velkých revolucí, můžeme vidět jeden ze zdrojů homeopatie. Každá země také zažila trošku jinou odrůdu. Například Francouzi považují za zakladatele němce Samuela Hahnemanna (1755-1843) žijícího od roku 1835 v Paříži. I Italové by mohli být hrdi na hraběte Sébastiena Des Guidi (1769-1863), také později žijícího ve francouzském exilu. Vrchol, ale i zdánlivý konec, prožila "nevědecká" medicína až ve 20. - 30. letech tohoto století. Před objevem antibiotik nezbývalo zkoumat jak na tuberkulózu působí správná strava, čistý vzduch, počasí, ale i vliv půdy. Objevila se i univerzální "syntetická doktrína" léčící úplně všechno za pomoci vegetariánství v kombinaci s fyzickým a psychickým cvičením.

[Obr: thomayer.gif (22107 Bytes)]
Jak léčení zpříjemnit?

Novodobá věda a moderní lékařské metody alternativní medicínu zdánlivě smetly. Paprsky X, antibiotika a biochemické rozbory umožnily spravovat pacienta jako rozbitý automobil nebo žehličku. Snad právě neosobní přístup lékařů, kteří se při léčení nemusí pacientů dotknout ani násadou od koštěte, vedl k současnému vzedmutí "alternativních" metod.

Ve Spojených Státech nebo Velké Británii dosahuje počet homeopatik až 20% všech prodaných léčiv. Také prý skoro třetina kontinentálních Evropanů alespoň někdy podlehla magickým formulím jako "podobné je léčeno podobným (similia similibis curantur)" nebo "homeopatie neléčí nemoci ale nemocné". Koho by neohromil arzenál léčiv z rostlin, ústřičných škeblí, hadího jedu, drcených včel, bakterií, rezavých mravenců i nerostů. Komplexní zájem o pacientovy pocity, jeho práci i rodinné zázemí vábí pacienty ze standardních nemocnic.

Současná věda však nezná důvod, proč by homeopatické léčivo léčilo lépe než třeba sklenice čisté vody. Ale co kdybychom zvolali po vzoru Hamleta: "A v tom to právě vězí!" Nepomůže čistá voda někdy člověku více než hromada pilulek napěchovaná chemickými vzorci? Což třeba, až na nás bude v přeplněné ordinaci sestra loudit ranní močku, představit si místo ní sličnou pannu podávající nám za měsíčního úplňku kapku živé vody. Ó, naše zdravotnictví, kam to kráčíš? Možná někdy nepomůže. Asi zbývá zase balancovat na zlaté střední cestě.

Nedejme se u doktora odbýt změřením tlaku a modrými pilulkami. Ale až v lékárně dáme měsíční výplatu za milionkrát zředěný netopýří trus, zamysleme se, co nám vlastně chybí...

(podklad: La Recherche 310 (1998))

-------

Pozor, čtenářská soutěž: kdo v článku objeví sprosté slovo, má nárok na bezplatnou lékařskou prohlídku u doktora Thomayera!

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 15.3.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Pomalé světlo. Posviťme si na něj - 5.3.1999
Hnojem a pralesem: O bakteriích - 26.2.1999
Všichni jste hloupí - 7.1.1999
Je nemorální dávat prase do jitrnic ? - 17.9.1998


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Hřebíček na hlavičku - Jan Jakubik
Homeopatie pomáhá asi tak jako napití se čisté vody - Luděk Beneš
Homeopatie je čarodějnictví - Honza Doné
Lékař léčí, příroda uzdravuje - Martin Slíva
Arogantní výlevy mudrců - Tomáš Trefil
Petr Bouř
Novodobá věda a moderní lékařské metody alternativní medicínu zdánlivě smetly. Paprsky X, antibiotika a biochemické rozbory umožnily spravovat pacienta jako rozbitý automobil nebo žehličku.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena