Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:49
Publikováno dne:
30.4.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá?

Už dlouho si chystám postěžovat na těžkosti lidského osudu. Life sucks, jak říkají za mořem. Skoro se to stává takovým mým malým snem. Když jsem ve zprávách uslyšel, jak byl nějaký kluk odsouzen za povalení židovských náhrobků, znovu jsem si připomněl těžkopádnost pozemské spravedlnosti.

Státní zástupkyni bylo prý ještě ten rok a půl ve vězení málo. Já mám sice omezené zkušenosti s omezeným pohybem, ale zdá se mi to sakra moc. Za povalení nějakých šutrů... Ale byl tam ten rasový a kdovíjaký společensky nebezpečný podtext. Povalit šutr bez rasového kontextu se asi může.

A i kdyby ten trest byl zasloužený, napraví viníka, nebo vyrobí dalšího vězně z povolání? Dostanou trest taky rodiče nebo škola, nebo v mateřské školce, že ho špatně vychovali?

Taky mě vlastně mohli zavřít, když jsem před 15 lety v Olomouci o půlnoci rušil klid bouchacími kuličkami rovnou u orloje. Naštěstí policajti prokázali u nich tou dobou nezvyklé pochopení pro podobné poruchy osobnosti. Asi věděli, že každý správný chemik začínal s výbušninami. Nebo, samozřejmě teoreticky, s drogami. To je jako při studiu cizího jazyka, každý normální člověk se naučí všechna sprostá slova a zbytek se pak už vstřebá automaticky.

Ale každý to pochopení nemá. Soudce, který odsoudil v jiném případě ty autory knihy o marihuaně, zřejmě mnoho cizích jazyků neznal. Nebo že by v knize byly nějaké nepřesnosti?

To se může stát. Před pěti lety při procházce univerzitní knihovnou v Chicagu jsem zavadil o stoletou vědeckou studii, ve které autor srovnává rozměry a výkon negřího mozku s člověčím. I když mu nakonec vyšlo, že není rozdílu, stejně by ho za to dnes zavřeli, až by zčernal. Nejen právo, ale i jazyk se v Americe vyvíjí. Řada niger-negro-black-afroamerican (viz cikán-rom-romočech) se rozvětvila do takzvané politicky správné mluvy. Sice občas vyhodí nějakého učitele za to, že měl fyzický kontakt s žákem (= pohladil ho po vlasech), ale jinak veřejný zájem o spravedlnost pracovní místa spíše generuje.

A to nejen ve státní správě a advokacii. Pokud je odsouzený dost bohatý, nezavřou ho jako každého jiného, ale jeho právníci pěkně proces rozmáznou na veřejnosti a soudní náklady mu zaplatí televize a noviny za vytrubovací práva. Veřejné mínění sice vyznává spořádaného otce rodiny, který každé ráno po třicet let nakluše spořádaně do práce, ale takový obraz má jednu vadu: nedá se na něj koukat v televizi. To by na prvním programu nesmělo běžet zpravodajství z nejčerstvější krvavé automobilové nehody, na druhém reportáž ze života prostitutek, na třetím o člověku, který stříhá ušima...

Ale pro mě za mě Ameriku můžeme klidně dohnat i v tomhle, já už jsem si postěžoval. Sen je splněn, dušička má pokoj, jak říkala babička. Může letět třeba do nebíčka, popovídám si tam s těmi židy a můj náhrobek může nějaký vandal třeba i povalit. Protože mrtví prd ví, jak říkali v Čechách.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 30.4.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Nemáme rádi matematiku - 20.4.1999
Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu - 13.4.1999
Kurs zahradničení aneb Jaro je tady - 22.3.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Lyricky o IQ - 19.2.1999


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Nevěřím, že by vězení mělo výchovný efekt - Jiří Kučera
Petr Bouř
Pokud je odsouzený dost bohatý, nezavřou ho jako každého jiného, ale jeho právníci pěkně proces rozmáznou na veřejnosti a soudní náklady mu zaplatí televize a noviny za vytrubovací práva.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena