Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:49
Publikováno dne:
25.6.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Laissez-faire - Lenost nebo filozofie?

Někdo by snad mohl říct, že v době válečné je přepych nimrat se v jemných zákoutích lidského myšlení. Jenže jak se znám, kdybych začal psát něco o Kosovu, ještě bych si vysloužil pověst válečného štváče a kdoví co ještě. Zase nemůžu napsat, že se na to raději vykašlu a pěkně po česku se ze světa činů přenesu do světa keců. Napíšu tedy, že se držím odvěkého principu nevměšování, cizím slovem laissez-faire.

A hned tu máme vznešenější problémy. Třeba proč se tato filozofie v Číně během dynastie Chang (1500-1000 p.n.l.) vůbec objevila. Nezdá se totiž, že by tam v té době válčili a drancovali nějak ohleduplněji než v okolním světě. Asi to bylo spíše zbožné přání několika tehdejších intelektuálů, vštípit svým vladařům tu správnou cestu, to správné Tao:

Dobrá vláda jen předvídá co se má stát. Překvapením se možná vyhraje bitva, ale svět neovládne kdo do něj chce zasahovat.

Zdá se, že v praxi se něco podobného ujalo nejlépe v zemi svobody. Hned, jak tam trochu upravili etnické složení obyvatelstva, už si do toho nenechali mluvit. Proč je asi Amerika nejúspěšnější země?

Protože: Příkazy a zákazy lidi dusí. Čím je v zemi více odborníků, tím je v ní větší zmatek. Vynalézavost mocných plodí bídu ostatních.

Ale i tam je politická strana potud pro svobodu, pokud jí to přinese více voličů. Nebo alespoň peněz. Přeplněné věznice znějí ozvěnou ze staré Číny:

Volání po právu a pořádku plodí zloděje a darebáky.

To ve Francii, jak napovídá terminus technicus, laissez-faire zdomácněl okamžitě. Místní evropské obyvatelstvo si ho ovšem adaptovalo k obrazu svému. Že máme krátkou pracovní dobu? Co je vám do toho, laissez faire. Že naše přebujelé zemědělství jen zakopává peníze do hlíny? Však zkuste zkrátit zemědělcům dotace se slovy:

Ale moudrý ví, že: Když se o lidi nestará, sami se nejlépe postarají. Když jim nekáže, sami si nejlépe vládnou. Když jim nepomáhá, rychleji sami zbohatnou a nejlepší věci vytvoří ten, po kterém to nikdo nechce.

Jako by jižní národy byly zvlášť náchylné k odpolední siestě a večernímu odpočinku v houpací síti za zpěvu cikád. To je ovšem omyl, který pozná každý návštěvník Quebecku. Tam volnější přístup k životu nejen přežívá kanadskou zimu, ale (bohužel?) odolává i okolní protestanské filozofii výkonnosti a úspěchu. Místní vyvolavači duchů nacionalismu si z toho udělali docela dobrou živnost. Svobodnou volbu ale nějak nechtějí dopřát ostatnímu anglickému a indiánskému obyvatelstvu Quebecku. Jako by nevěděli, že svoboda se nedá přivlastnit:

Nejdůležitější je to co není, jako střed kola, který se netočí; jako vnitřek šálku, do kterého naliješ čaj; jako místnost v domě, ve které jsi ty a tvoje štěstí.

I v Čechách by mohli laissez-faire ještě trochu nastudovat. Vezměme třeba ty dvě matky co se jim děti plazily ve špinavém vlaku. Jedna svoje celou cestu napomíná, druhá si v klidu konverzuje. Na konečné mají místo dítěte čuňátko obě, ale ta druhá mě alespoň nerušila při čtení novin. Nebo ty rozpadající se domy v Praze na Letné, jiné rodiny se honí za byty, ale tenhle majitel bohatne jen nicneděláním a spekulací.

No, to nebyly dobré příklady. Ale ztoho je jen vidět, jak je nebezpečné do něčeho strkat nos. Tak i v Jugoslávii bude asi nejlepší nechat lidi žít jejich vlastní život a moc jim nepomáhat. Jen tak tam za pár let zavládne svoboda a budeme se tam bez obav cákat v moři.

Jen co Milouševič i jeho soudruzi dostanou přes držku.

-------

Verše: autorův nepřesný překlad nepřesné citace nepřesného anglického textu Lao Tzu. Tao Te Ching: A book about the way and the power of the way zachycující myšlenky Tao Te Ching, které se po 2500 let šířily ústním nebo jiným nepřesným podáním. Ale to je jedno protože ... laissez faire.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 25.6.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Naděje pro českou vědu - 15.6.1999
Nemáme rádi matematiku - 20.4.1999
Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu - 13.4.1999
Kurs zahradničení aneb Jaro je tady - 22.3.1999


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Pro Dr. Matyáše - Jan Konvalinka
Miloševič je stále prezidentem - RNDr. Zbyněk Matyáš
Petr Bouř
Zase nemůžu napsat, že se na to raději vykašlu a pěkně po česku se ze světa činů přenesu do světa keců. Napíšu tedy, že se držím odvěkého principu nevměšování, cizím slovem laissez-faire.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena