Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:48
Publikováno dne:
16.7.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Existuje globální oteplování?

Je to zcela neuvěřitelné, ale občas lidé udělají něco, co nemusí, k čemu nemají ani náboženský, ani finanční důvod, ani to nijak zvlášť neuspokojuje jejich libido – i když tady bych se s doktorem Freudem raději nehádal. Nicméně jakýsi kompas přítomný v člověku dokazují i mnohé historické příklady. Proč asi začal už v roce 1590 Galileo experimentovat s měřením teploty, které v té době zjevně nemohl nijak zhodnotit? Proč v roce 1663 navrhnul v Londýnské královské společnosti Robert Hooke systematická měření teploty, která už na počátku 18. století zahrnovala i indickou a americkou část britského impéria?

Co zpočátku nemohlo být více než akademický projekt, nám dnes poskytuje unikátní možnost srovnat současné výstřelky klimatu s počasím hluboko do minulosti. Vztáhnout pojmy jako skleníkový efekt a globální oteplování k historickým faktům. Netřeba dodávat, že zájem o klimatické otázky má ekonomické podhoubí. Máme spálit nejdříve všechnu naftu, uhlí, nebo uran? Neudusíme se ještě při současném rozvoji automobilismu? Zacelí se ozonová díra, neroztavíme si ledovce, nezpůsobíme si záplavy, nevyrobíme si nové pouště... Nebo jsou současné výkyvy normální součástí přírodního cyklu?

Oteplování i ochlazování jsou samozřejmě jen malým kamínkem v celém problému. Ale i tak dost složitým. Teplotní měření za posledních několik stovek let sice naznačují možnou tendenci k růstu teploty Země, ovšem vyvozovat z toho další vývoj by si netroufnul ani nejotrlejší burzovní analytik. Co je platné, že i změna o několik desetin stupně způsobí znatelné tání ledovců, když to je právě ta přesnost, kterou jsou měření omezena.

Navíc pozemský život poměrně úspěšně přečkal daleko razantnější proměny, přestože brontosaurus a tygr šavlozubý by se na to asi takhle nedíval. Je mnoho periodických i jednorázových meteorů, sopečných výbuchů, slunečních erupcí a odchylek planetárních drah, které se do počasí míchají. U dlouhodobějších cyklů je poučení z minulosti ještě pracnější a přesná měření chybějí.

Ale i před vynálezem teploměru lze v kronikách nalézt zajímavé věci. Sněhovou kalamitou či povodní se nezabývali jen kronikáři okresního formátu, činnost živlů je součástí klasických děl Platona, Aristotela i Herodota. I u nás v Rakousku začal Tycho de Brahe na konci 16. století systematicky zaznamenávat směr větru.

Zcela unikátní informace lze vyčíst ve zprávách o zemědělství. Připomíná mi to historku o francouzských gurmánech, kteří při ochutnávce šunky měli uhádnout jméno původního čuníka. Tací asi již dnes nežijí, nicméně alespoň informace o podnebí v zemědělských produktech určitě zakódovaná je. Třeba když už je řeč o Rakousku, tam menší doba ledová před asi 300 lety odvrátila obyvatelstvo od pití stále se zdražujícího vína, a tak habsburský císař musel nastalé ztráty nahradit zdvojnásobením cel. Vynalézaví Rakušané se však vbrzku adaptovali na pivo.

Už jen botanickou informaci poskytují rozbory pylů v usazeninách na dně jezer a oceánů nebo v rašeliništích. Zato se s nimi dá vystopovat vývoj podnebí až 20000 let dozadu. Spolu s informacemi z ledovcových vrtů umožňují tyto analýzy testovat i současné klimatické modely - stačí na počítači pustit čas pozpátku. Tady ovšem nastává okamžik pravdy, současná věda ještě přesně počasí ani podnebí předvídat neumí.

Máme tedy nad globálním oteplováním zatím mávnout rukou? Nebo hledat cesty, jak přírodu zatěžovat co nejméně? Třeba se nám to taky nějak zhodnotí. Už za 400 let.

[Obr: slunce.gif (17661 Bytes)]

Proč je obtížné studovat skleníkový efekt

* průmyslové exhaláty (plyny) ve vzduchu zabraňují vyzařování tepla do vesmíru a povrch země se otepluje,

* ale to může být kompenzováno sazemi a popílkem stínícím sluneční záření.

Tak trochu podle La Recherche # 321, 1999.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 16.7.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Jak zastavit pokusy na zvířatech - Vrátit holuby na poštu - 13.4.1999
Kurs zahradničení aneb Jaro je tady - 22.3.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Pomalé světlo. Posviťme si na něj - 5.3.1999


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Problémem je příčina a rychlost těchto změn - Ladislav Metelka
Globální oteplování zdaleka není módní záležitost - Ladislav Metelka
Globální oteplování je především módní záležitost - Pavel Diviš
Co je nám to platné?  - Dan Oliva
Sledováni změn klimatu má obrovský význam - Josef Koprnický
Petr Bouř
Co zpočátku nemohlo být více než akademický projekt, nám dnes poskytuje unikátní možnost srovnat současné výstřelky klimatu s počasím hluboko do minulosti.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena