Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:48
Publikováno dne:
20.8.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak poznat ekologického experta?

To není jen řečnická otázka. Skutečně se nemohu orientovat ve zmatku způsobeném těžením dřeva v Šumavském pralese. A nikdo neřekne jasné slovo. Není to příležitost pro ostrovtip a vášně intelektuálů? Přece se nemohou stále nimrat v kritice jakési opoziční smlouvy, kterou ostatně jejich naivní moralizování pomohlo přinést na svět. Právě teď se mohou začít politické strany, které před volbami rozuměly úplně všemu, konečně přetahovat o ekologické voliče, až z toho zelení zrudnou. Nebo to už nejde?

Místo toho se usilovně hledá zvláštní živočich zvaný ekologický expert, ochotný převzít odpovědnost. Kdo nám ale zaručí, že se takový tvor v naší přírodě ještě nachází?

Ne, že by byl problém jednoduchý. Každý máme rádi les. Ale je více druhů lásek. A ta nezištná - dám ti, lese, už navěky pokoj, jen proto, že tě mám rád - vyžaduje hodně odvahy i důvěry. Ve sňatkové kanceláři musíme něco přihodit. Ale ani rozumové důvody nejsou co bývaly. Že les v průměru žádný kyslík nevyrábí, ví dnes i dítě, pokud nechybělo na zákony zachování. Že v budoucnu pokynou zisky z ekoturistiky - k smíchu, když právě dnes jsou domorodci bez práce. A vychovat ochránce přírody z dřevorubce nebo z myslivce, kterému každý den voní z komína zvěřina, to je těžší než přetavit děla v pluhy.

Přesto třeba v Americe je asi 70 % obyvatel pro ještě větší rozšíření neposkvrněné lesní přírody, přesto nové parky stále vznikají i v Německu, a to nejen v Bavorsku. Že by divoká příroda měla nějakou hodnotu, která je nám skrytá?

Na co tedy potřebujeme experta? Na kůrovce? Nevěřím, že je to nějaký problém, natož pak ten hlavní. Po kůrovci bude muset příroda zase začínat z prostředka, po těžařích z holé skály.

[Obr: ng_prales.gif (29151 Bytes)]
Samozřejmě, všechno si dovolit nemůžeme. V Yellowstonském parku už vědí, že lesní požáry se nesmějí hasit. Semena některých rostlin by bez nich ani nevyklíčila a uhašením by se jen zadělalo na pozdější katastrofu. Pokud chtějí na Sibiři uchovat tygry, musí počítat, že každý stihne oběhat asi 600 km2. To bychom dali jednoho do Krumlova, jednoho do Sušice, a Šumava by byla zabydlená.

Mimochodem, čím to, že s nástupem počítačů tak roste spotřeba papíru? Každé PC skladuje informace magneticky, ale úředníci vydávají stále nová lejstra. Že by na nich žádné informace nebyly... Ale nezoufejme, my, uživatelé Internetu, máme svědomí čisté. Co se týče šetření lesů.

Ale zpátky k Šumavě, asi nám žádný expert neřekne, jakou ji chceme mít. Na to se musíme zeptat sami sebe - co takhle třeba v referendu? Je tu ale potíž - nová nebo zničená přírodní rovnováha zastihne hlavně mladé generace. Tady se však můžeme inspirovat věkovým limitem pro členy senátu (a pak že je to instituce, o jejíž důležitosti je jakž takž přesvědčen jen ten, kdo v ní sedí nebo se tam chystá kandidovat): v referendu o Šumavě by směli hlasovat jen lidé mladší 20 let.

A teď pozor, soutěž o experta roku 2100:

U pramenů Vltavy vyruší skupinka turistů jednoho z přemnožených tygrů, který právě skolil srnu. Ekologický expert je kdo

A) se ve strachu nesková na strom. B) nechá srnku týden odležet a pak si ji dá na smetaně s brusinkama. C) pozná, že je to srnka.

Číslo odpovědi napište na papír formátu A0 a doručte správě národního parku. Vyhrává ten, kdo připojí nejvíce kopií.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 20.8.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Myslivci to dělají dobrovolně - Jiří Uher
Ekologický expert je člověk, který má své názory podloženy fakty  - Milan Hrubeš
Kdo ty ekobandity platí? - Jaromír Pavlík
Svět naštěstí není černobílý - Michael Pondělíček
Právní uvědomění obyvatelstva České republiky je žalostné - Bohuslav Roztočil
Kde je problém - Stanislav Hrouzek
Myslím si, že jsou daleko závažnějsí problémy - Adéla
Drobné upřesnění - Helena Dušková
Myslím si, že mají pravdu ekologové - Josef Smola
K čemu ekologický expert v případě Šumava? - Petr Joura, Ing.
Petr Bouř
Právě teď se mohou začít politické strany, které před volbami rozuměly úplně všemu, konečně přetahovat o ekologické voliče, až z toho zelení zrudnou.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena