Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:48
Publikováno dne:
6.9.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Když se řekne vědecká konference

Člověčí myšlení sice vyniká logikou ve srovnání s ostatní faunou, ale lidský život je stále protkán pravěkými pudy. Kromě toho jednoho by si určitě zasloužila důkladnější rozbor touha "to be in", česky třeba strach z odlišnosti. Největší pohroma pro dítě je stavět si bábovičku víc než dva metry od pískoviště, kde se popelí ostatní. Když trochu dospěje, je úplně vyřízené, jestliže mu nikdo z party něřekl o té diskotéce, která přece už byla minulou sobotu. Tato společensky tak konstruktivní potřeba ho brzy dovede až k vytoužené garáži, ženě, autu, dětem, a - pokud je kam namontovat televizní anténa - dozví se, že už jen několik stovek mixérů, zájezdů k moři a extra-účinných zubních past ho dělí od věčného štěstí.

Vědec je "in", je-li na vědecké konferenci. Nejel-li bych třeba na kongres o výpočetní chemii do Londýna, nepoznal bych hlavní a poslední směry výzkumu (a bábovička by k pískovišti za chvíli už ani nedohlédla). Podobné konference jsou také sice drahou, ale velmi efektivní propagací národních vzdělaností. Čeští vědci na tom nejsou nijak špatně, ať už je to zásluha Komenského nebo Heyrovského. Samozřejmě, jestli se třeba někteří necítí až moc dobře a jestli jim pak zbytečně neprší do nosu, to je jiná pohádka...

Jak známo, kvantovou mechaniku vymyslel Schroedinger už v roce 1926. Mimochodem, na jedné přednášce profesor Pople prozradil, že Schroedinger získal onu rozhodující inspiraci na svém tajném výletě s tajnou přítelkyní v Alpách. Okolnosti vzniku jsou příznačně neurčité jako celá teorie. Podle ní například nelze poznat budoucnost. Ještě podle pana Newtona můžeme uhádnout čísla ve sportce, pokud bychom dopředu znali rychlost kuličky, dobu protřepávání, tlak vzduchu atd. Podle Schroedingera to ale přesně nebudeme vědět nikdy. Není divu, že se tohle učení ujímalo i mezi takovými vědci jako Einstein tak pomalu.

To je další věc, na konferencích se dá diskutovat, přesvědčovat. Jeden slavný chemik mi ovšem unikl, slavní lidé jdou na dračku. Ale už si stejně nepamatuji, o čem jsem s ním chtěl mluvit.

Ale i tak jsem se dozvěděl zajímavé věci. Jak známo, rovnice kvantové mechaniky jsou tak složité, že chemické použití není myslitelné bez výkonných počítačů. Jenom bůhví kolik milionů násobení za vteřinu umožňuje zkoumat vlastnosti molekul, aniž bychom je museli vůbec vyrobit.

Hitem doby vždy byly simulace skutečných procesů. Třeba reakce molekuly léčiva s cílovou molekulou v mokrém prostředí buňky se dá předpovědět, nafilmovat a předvést v suchém přednáškovém sále. Nebo můžeme prozradit chemičkám, jak fungují katalyzátory měnící ropu v plastické hmoty. Průmysl ovšem chce hlavně slyšet, kolik mu věda přinese peněz - a slovo teorie zatím moc rád nemá.

Rozvoj techniky byl patrný na konferenčním večírku - to je jejich zvlášť příjemná část. Tenhle byl v technickém muzeu, mezi prvním parním strojem, Hitlerovou raketou V2 a astronomickým skafandrem. Člověka tu skoro jímá strach z budoucnosti: nic není definitivní, ani na fyzikální principy se nedá spolehnout. Až jsem z toho dostal hlad. Nenápadně jsem se přitočil k tácu s posledním chlebíčkem, ale předběhl mě onen slavný chemik a chlebíček byl "out". A strach z budoucnosti byl pryč. Některé zákony totiž budou platit stále.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 6.9.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Zanikne vědecká literatura? - 25.8.1999
Letem vědeckým světem - 13.8.1999
Bojujeme proti pavědě 1 - 2.7.1999
Naděje pro českou vědu - 15.6.1999
Homeopatie kontra (?) věda - 15.3.1999
Co znamená Nobelova cena za chemii v roce 1998? - 26.11.1998
Petr Bouř
Průmysl ovšem chce hlavně slyšet kolik mu věda přinese peněz - a slovo teorie zatím moc rád nemá.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena