Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:48
Publikováno dne:
18.10.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jsou Češi nejchytřejší?

Sám sebe nikdo hodnotit nemůže. Existuje ovšem trik, jak se stát objektivním pozorovatelem. Kouzlo spočívá v možnosti na chvíli ze svého teritoria zmiznout. Ředitel podniku se leccos doví o své nepostradatelnosti, idealisté se přiučí o nerozlučných přátelstvích a jenom vy jste si stoprocentně jisti, že pak doma zase najdete místo na svůj zubní kartáček neobsazené.

[Obr: clovek.gif (5804 Bytes)]

Je obecně známo, že normální Američan neví, kde je Praha. Když to ví, není Američan, nebo normální. Není vlastní národ v dnešním světě přežitý luxus? O tom jsem mohl přemýšlet až při nedávné cestě do Spojených Států; mimo zahánění strachu z houpání v letadle. Jakého politika se ale na takovou věc zeptat? Toho od té globalizace, nebo od ostrahy hranic?

Nezdá se, například, že kultura velkého národa musí být nutně taky desetkrát lepší. Představte si 10 televizí Nova - a dostanete americký televizní program. Podobné show, podobné seriály s vkládaným smíchem plné chytrých vtipů. K půlnoci pak chytré talkshows. Mimochodem, proč nás pobaví jen ten, kdo je chytřejší? Nebo alespoň hezčí, ať je co obdivovat, trochu závidět...

Nemůžu ale úvahu dokončit, už letím zas domů mezi čehouny. A ty je lepší si nerozházet, kdo chce s vlky... Třeba si představte, čistě hypoteticky, že napíšete článek na Internet. Ani Čech ani Američan vám neřekne, že tam máte pravopisné chyby (nepostřehl totiž, že s předstihem přecházíme na zjednodušený pravopis, co začne platit už v přístím tisíciletí). Američan by si sice myslel o inteligenci autora svoje, ale diskutoval by spíš o obsahu. Zato Čech si obsah domyslí a vás pomluví. Jinde.

Nebo české noviny, první vidím na letišti v Paříži. Nezávidím jim, musí vyjít každý den. Mě stačí každé ráno se vyhrabat z postele. A tady se navíc musí pokaždé měnit přinejmenším datum a počasí. Ještě že plno věcí zůstává. Ústavní systém znemožňuje vládnutí, intelektuálové do něj sice šťourají, ale odmítají změnu. Vždycky si představím, jak si takový zastánce příliš pluralitní demokracie nechává operovat ledvinové kameny. Začne primář z Tábora, pak si řízne obvoďák z Ústí, a aby občanské společnosti bylo učiněno zadost, ránu zašije uklízečka. Nebo major Zeman, už musí běžet alespoň dvacet let. Taky budou opět víza, zatím s Kubou. Až budeme bránit hranici s Ukrajinou, budeme ho muset pustit i na druhém programu.

V Paříži se také rojí první živí spoluobčané. Jeden si upřeně prohlíží cizí noviny: "Jakej to asi může bejt jazyk?". Turečtina, milý hochu. Tihle se fotí před letadlem jako děti. Támhleta se vytahuje se svíčkou do koupelny, co sehnala se slevou. Jak může někdo táhnout půl kila vosku až z Londýna? ... Připomíná mi to moje oblíbené sušenky, snad se v kufru nerozmačkají. Šmarjá pano, jestli taky nejsem trochu ȅ

V letadle nemluví žádným z oficiálních jazyků Air France, ale z letušky dostanou vše, co chtějí. Vedle sedící matka rodiny mlčí jako když nepočítá, ale jídelní stolek má nějaký lepší. Jak to, že jsem si nikdy nevšimnul, že jde tak přitáhnout, abych se nepokecal?

Teď letíme skrz turbulenci, nechápu, že se letadlo při těch otřesech ještě nerozpadne. Cítím, že jsem zase doobědval. Ale moravské chalany to nevyruší. "Já říkal, že tenhle motor je divnej... Tohle je asi ňáký starší letadlo."

To je snad poprvé, co jsem se v turbulenci zasmál. A že mě hned tak nějakej trouba nepobaví.

Kontrolní otázka: Od ledna budou všechny noviny používat novou gramatiku zvanou:
nemysli a čti  70.2 %
čti jak myslíš  15 %
piš jak myslíš  14.7 %
odpovědělo 346 čtenářů
  

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 18.10.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jak studovat v USA - 22.9.1999
Bojujeme proti pavědě 1 - 2.7.1999
Spravedlnost: Slepá, hluchá, nebo spravedlivá? - 30.4.1999
Jaké chceme mít noviny! - 18.12.1998


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Sila v $$$$$$$$ - anna bordovsky
Na špatně položenou otázku se nedá inteligentně odpovědět - Miroslav Kincl
Nesouhlasím s autorem článku - M.Judy
Jsme stejní jako američané - ivan marcak
Petr Bouř
Je obecně známo, že normální Američan neví, kde je Praha. Když to ví, není Američan, nebo normální.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena