Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:48
Publikováno dne:
26.10.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Komerce v lékařství

Propojení výzkumných center s nemocnicemi a farmaceutickými firmami přináší v Americe nečekané problémy.

Nakonec, blížíme-li se Západu, budeme mít podobné potíže i u nás. Život za velkou louží je pak takové okénko do naší budoucnosti. Jako se děti dovědí leccos o svém stáří, podívají-li se na své rodiče. Nebo taková poezie při studiu cizího jazyka říká, co všechno se s ním dá dělat, až ho budeme pořádně umět:

Wer sie nicht kennte
Die Elemente
Ihre Kraft
und Eigenschaft
Waere kein Meister
ueber die Geister.*

Doufejme ovšem, že naši ekonomové kennte die Elemente a rychle rozptýlí drobné pochybnosti nakupené pod všemi vládami zhruba od roku 1945.

A teď, informace začíná. Že ratolesti vypadají jako rodiče, není dnes žádné mysterium, může za to unikátní chemikálie, dlouhá deoxyribonukleová kyselina (DNA). Z téměř nekonečného počtu kombinací vybral stvořitel (?Darwin) asi 100 000 genů, které určují tvora zvaného člověk. Každý gen může mít stovky mutací, odpovídajících jednou světlé barvě vlasů, podruhé smrtelné chorobě. Teprve v poslední době se tímto houštím dokáže lékařství prodírat.

[Obr: zubar.gif (4517 Bytes)]
A hle, co napadne Američany: nechat si geny patentovat. Je možná absurdní, že na to, jak vám klokotá krev v žilách, už může mít někdo patent. Ale je to běžná, legální a vysoce zisková činnost. Americký patentový úřad vydal zatím asi 1800 patentů na lidské, zvířecí i rostlinné genové sekvence. Po objevení příslušný výzkumník zpravidla podepíše smlouvu s firmou, která patent garantuje. Jestli chcete, aby vám lékař zjistil, jaká je pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít tu a tu chorobu spojenou s patentovaným genem, zaplatíte za test navíc řekněme $25 jako licenční poplatek.

Chce-li mít budoucí rodič jistotu, udělá si samozřejmě všechny dostupné testy, řekněme pro 500 nebezpečných sekvencí své DNA. I když dostane množstevní slevu třeba po $10, konečných 5000 dolarů už není tak málo.

Diskuze je tedy o tom, jestli patenty stimulují výzkum přílivem peněz do laboratoří, nebo pokrok naopak brzdí. Drahé testy si mnoho lidí jednoduše nemůže dovolit. Také mnoho vědců odrazuje zkoumání něčeho, co stejně nemohou použít, neboť na to má někdo jiný patent.

Ukázkový příklad se vyskytl v židovské komunitě v Brooklynu, kde každý 37. člověk nosí gen neurologického onemocnění, při kterém dítě do 10 let nevyhnutelně zemře. Aby nemoc propukla, musí mít gen oba rodiče. Pak je šance, že se dítě narodí zdravé, jen 75%. A protože Židé žijí podle Bible, mají dětí hodně, peněz málo a poplatky za doktora platí ještě s menším nadšením než my.

Celá věc zřejmě skončí kompromisem, patentovat se bude, ale ne všechno, a licenční poplatky budou menší.

Další aféra se zrodila v Chicagu, kde byli pacienti nadměrně používáni doktory jako pokusní králíci. Který lékař má nejvíce pacientů, dostane zpravidla nejvíce peněz na výzkum. Farmaceutické firmy zajímá, jak nemocní kouří, jí nebo se sexuálně vyžívají do té míry, že platí až $7500 za jednoho pacienta. Některé nemocnice dokonce inzerují svoji kartotéku i na Internetu.

Takže za čas možná i u nás zažijeme skandály, kdy se loď špičkového výzkumu zakymácí v moři peněz, které do ní poplynou z fungující ekonomiky. Ale dost starostí, zabásněme si zas trochu:

Elemente, neelemente,
už aby to bylo tady.

-------

*(musím zas použít Fausta, nic jiného jsem letos nečetl)
Kdo by, jako my,
neznal zákony
co daly sílu
vesmíru,
s duchy nic nezmůže,
každý ho přemůže.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 26.10.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jsou Češi nejchytřejší? - 18.10.1999
Když se řekne vědecká konference - 6.9.1999
Zanikne vědecká literatura? - 25.8.1999
Jak poznat ekologického experta? - 20.8.1999
Letem vědeckým světem - 13.8.1999
Petr Bouř
Další aféra se zrodila v Chicagu, kde byli pacienti nadměrně používáni doktory jako pokusní králíci. Který lékař má nejvíce pacientů, dostane zpravidla nejvíce peněz na výzkum.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena