Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:47
Publikováno dne:
16.11.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Podle posledních geologických měření se od nás Bajkal vzdaluje

[Obr: bajk1.gif (8077 Bytes)]
Alespoň pro mě představuje zosobnění, ba přímo zkapalnění široké a melancholické slovanské duše. Ani nevím, kde se ten dojem vzal. Třeba mi zůstala v paměti jakási dumka o Bajkalu, kterou jsem slyšel před 12 lety v Moskvě. Klavír, na kterém ležely noty - to bylo téměř všechno, co komunistický režim jejich majitelce nechal. Přesto s úctou vzpomínala na Stalina. To se dá pochopit jen při tklivé romanci o Bajkalu. Doba se s nikým nemazlila, tou dobou Rusové sestřelili jakési civilní letadlo, které se z nějakých příčin ochomejtalo nad ruským východním pobřežím. Samozřejmě, mohla to být americká špionáž nebo provokace, kdo se to kdy dozví. Jako proč se tenkrát srazil ten vlak v Hostivaři, pak u Čáslavi, jak to bylo vloni s tím...

Od té doby si také vybavuji pár dojmů z návštěvy nejhlubšího jezera. Například v blízkém Irkutsku neexistoval pravý úhel. Dřevěné domky postavené za cara už trochu seschly a zkroutily se, neb alespoň dřevo, jak známo, pracuje. A socialistické paneláky sloužily hlavně jako stožáry na žlutočervená hesla, ta okna či dveře se vždycky nějak utěsní.

Do samotného Bajkalu přitékala voda z obrovské papírny a kanalizací okolních vesnic. Přesto byla, díky jakýmsi houževnatým korýšům v ní žijícím, stále pitná. Nakonec, jiná nebyla. Místní chleba připomínal místní lišejník, ovšem chutnal lépe. Nakonec, jiný nebyl.

[Obr: bajk3.gif (10302 Bytes)]
A teď příklad pro dějinné optimisty: Rusové už nestřílejí civilisty a civilní letadla už nemusejí bloudit. To druhé je správně, díky GPS, vojenskému družicovému Global Positioning System, který Ronald Reagan po katastrofě onoho letadla uvolnil i pro civilní účely. A díky dalšímu vrtochu osudu s ním vědci dnes měří horotvorné pohyby právě na Bajkale.

GPS se skládá z 24 družic pokrývajících celou zemi. Jejich dráhy jsou známy s centimetrovou přesností, a družice nepřetržitě vysílají radiový signál na vysokých frekvencích 1.2 a 1.5 GHz. Z času, za který signál dorazí třeba k letadlu, je možné určit polohu na několik metrů. Pro přesnější měření existuje ještě další metoda, při které se registruje fáze elektromagnetické vlny a při které lze dosáhnout až milimetrové přesnosti. Ta již stačí postihnout nepatrné geologické deformace zemského povrchu.

[Obr: bajk4.gif (10100 Bytes)]
Bajkal je pro takové hrátky ideální přírodní laboratoří. Jeho obrovská 1640metrová průrva je možná základem příštího oceánu a jeho dva břehy budou patřit různým kontinentům. Od roku 1960 bylo v okolí zaregistrováno několik stovek tisíc různě velkých zemětřesení a poslední měření překvapila vědce rychlostí, s jakou okolní horské masivy cestují. Zdá se, že geologická lokomotiva která tahá bajkalskou průrvou, leží až několik tisíc kilometrů na jihu v oblasti Filipín.

Přesto obyvatelstvo u nás nemusí stát fronty na letadlo, aby naposledy spatřilo smutné jezero. Nejrychleší naměřený pohyb zemské kůry v jeho okolí dělá 5 mm za rok. Podívat se tam stihne i těch 23 % lidí, kteří mají podle posledních průzkumů rádi lišejníky.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 16.11.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Geologická lokomotiva není u Filipín - Honza Danhelka
V nemilitární sféře je do GPS zanesena záměrně chyba - Tomáš Bučina
Petr Bouř
Nejrychleší naměřený pohyb zemské kůry v jeho okolí dělá 5 mm za rok.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena