Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:47
Publikováno dne:
6.12.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Je možné myšlení bez řeči?

Platon si představoval, jak by vnímal svět jako hluchoněmý, pro Descartese byli nemluvící tvorové podřadní, podle Rousseaua se myšlenky daly vyjádřit jen jazykem, Hegel by řekl, že myslíme v slovech. Proč nás tedy stejná otázka stále pronásleduje?

Kdysi jsem měl nepříjemný sen, že při vyvolání k tabuli ve škole všechno vím, ale nemůžu ze sebe vypravit ani slovo. Možná to něco říká o záporných stránkách školského systému šprtání a zkoušení, možná něco o propasti mezi věděním a žvaněním. Dá se ale pocit vyjádřit slovy a naopak? K některému pocitu ale skutečně není potřeba mnoho slov. Například na mnohých schůzích jsem měl pocit, že všichni výsledek rozpravy už dávno stejně znali. Hlavně na takových, kde o ten problém tak moc nešlo, tj. skoro na všech. Nebo když řeknu, že "děkujeme, odejděte" mi připomíná návod, jak vykydat valník hnoje a nezamazat si polobotky. Jistě se mnou budete souhlasit (tady věta ještě nekončí), že mezi myšlenkou a její gramatickou podobou je mnohdy vztah velmi vlažný. Podívejme se, jak se s tím vypořádává dnešní věda.

Co na to říkají matematici? Právě v této tak formální disciplíně se dá kupodivu nejlépe vystopovat rozdíl mezi intuitivním "pramyšlením" a jeho artikulovanou podobou. Neurofyziologická měření ukazují, že když výsledek nějakého příkladu odhadnete, použijete úplně jinou oblast mozku, než když ho potom přesně vypočítáte! Sami matematici naznačují, že prvotní pro jejich práci je vnitřní intuice - mimochodem: často opak toho, co potom učí své studenty.

Co na to říkají afatici? Tito pacienti mohou rozhodně vzbuzovat náš soucit, neboť mají poškozenou oblast mozku odpovědnou za porozumění a užívání psaných a mluvených výrazů. Konvenčně je takový nekomunikativní člověk považován za tvora s narušenou inteligencí. Podle nových výzkumů však inteligence afatiků, pokud řeší neverbální problémy, dosahuje až IQ 120. Kdo si tedy vlastně zaslouží ten soucit?

Co na to říkají šimpanzi? Němá tvář je přímo zrozená k pokusům v tomto směru. Opice je možné naučit beze slov mnoha věcem jen tím, že nějak upoutáme jejich pozornost. Dokonce pak prý umějí sečíst i racionální čísla. (Kdo si ze školy pamatuje, co to je, ať klikne myší). Co říkají na to, jak je lidé těmi pokusy otravují, ale nevíme.

Co na to říkají děti? Ty toho samozřejmě v prvních měsících mnoho nenamluví, zato všechno ocucají. Odborně bychom řekli, že jejich kognitivní schopnosti jsou ve výrazném předstihu před jazykovými. Navíc, na rozdíl od afatiků, jejich mozek nemohl být ani zformován jazykem někdy v minulosti.

Pokus. Už Řekové chtěli vědět, jaký je původ lidské mluvy. Herodot navrhl recept, jak objevit onen prajazyk, ze kterého prý vznikly všechny ostatní: nově narozené dítě se bude potichu pozorovat a jeho první vyřčené slovo bude v oné pralidštině.

Zdá se tedy, že jazyk je spíše nástroj než příčina nebo zdroj myšlení. Výzkumy jsou ovšem v počátcích (jako ostatně už tisíce let). Nikdo zatím neví, jak myšlení eskymáků ovlivňuje jejich přebujelá slovní zásoba o sněhu a ledu. Zatím si snad z toho můžeme vybrat, že i mozek byl stvořen tak, aby slova sloužila ideím (a ne naopak).

Co na to říkají narkomané? Alespoň trochu by snad některým mohla dát moderní věda za pravdu, totiž v jejich touze odkrýt všechny síly a zdroje lidského myšlení, nacházet smysl života hlavně uvnitř sebe. Ale není znám jediný důvod, proč se přitom ničit jedovatými chemikáliemi. I když lze asi myslet beze slov, bez mozku to už nepůjde.

(Podle La Recherche 325.)

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 6.12.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Petr Bouř
Jistě se mnou budete souhlasit, že mezi myšlenkou a její gramatickou podobou je mnohdy vztah velmi vlažný.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena