Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:47
Publikováno dne:
28.12.1999na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Čistota půl zdraví?

Podle článku Jean-Françoise Bacha, vedoucího jedné pařížské imunologické laboratoře, to s touhle pranostikou nebude jednoduché.

[Obr: ruka.gif (4742 Bytes)]
vlivem různých jemných náznaků přicházejících ze světa dospělých ("Nejez tu žížalu, ty prase!") beru tak nějak jako hotovou věc, že čím více čistoty, tím bude lépe, a že absolutně zdravý jedinec svítí čistotou až na kost. Poznatky z imunologie, kterými jsem se nedávno snažil prokousat, mě ale dost matou.

Ještě před dobou, kterou ani nepamatuju, se občas vyskytly věci, nad kterými zůstávaly lékařské učebnice stát. Alexandr Solženicyn popisuje "nemoc ze svobody", kdy šťastlivci, kteří po letech vyvázli z nelidských podmínek komunistických lágrů, během krátké doby zahynuli třeba na obyčejné nachlazení. V západních zemích hýčkají obyvatele jako v bavlnce už nejméně 50 let, ale jejich organismus na to zdaleka nereaguje jen s povděkem. Roste zejména počet poruch imunitního systému (IS).

To je právě ten mechanismus, který chrání tělo před jedy a infekcemi zvenčí a podle původních předpokladů by měl v moderní době odpočívat na vavřínech. A zatím se množí jeho nemoci jako roztroušená skleróza, cukrovka nebo astma. Ve Francii má podobných poruch IS 7 % obyvatel, jen astmatiků je ve srovnání s rokem 1968 čtyřnásobek a 2000 z nich ročně na svou nemoc umírá. Kuriózní situace je v Německu, kde astma řádí více na západě, v jeho prokazatelně čistší části.

Chování IS bylo vždy složitější, než se předpokládalo. Od 80. let víme, že nereaguje vždy jen na cizí podněty. Zřejmě se u dítěte ještě v těle
[Obr: dite03.gif (7199 Bytes)]
matky učí rozeznat a neničit vlastní buňky. Učí se i později, a mnohdy špatně. O tom bychom mohli vyprávět my, majitelé nenápadného zviřátka Helicobacter pyroli, které při souhře nepříliš jasných okolností může provrtat žaludek. Nebo ti, kdo vlastní kloubový regmatismus - od 50. let v Evropě a USA hlavní příčinu dětských srdečních úmrtí. IS bojuje proti streptokoku, ale ničí přitom vlastní srdce. Srdeční buňky jsou totiž regmatické bakterii chemicky podobné.

IS může selhat i při zánětu nějakého orgánu, kdy ho začne považovat za cizí. Nebo při nespecifické simulaci bakteriálními jedy, kdy vlastně místo obrany jejich účinek posiluje. Navíc mnoho virů, jako HIV, poškozuje bílé krvinky a celý obranný aparát přímo. Ale ujdeme osudu, pokud se nějakým zázrakem všech těchhle věcí vyvarujeme?

Bohužel, některé náznaky vedou spíše k absurdnímu závěru, že IS potřebuje proti něčemu bojovat. Pokud ho "umoříme" čistotou, začne ničit vlastní organismus. V zemích, kde vymýtili žloutenku typu A, se objevuje vyšší výskyt cukrovky. Souvislost potvrzují i modely na zvířatech. Diabetes se dá zase znatelně omezit, když se do zažívacího ústrojí vpraví střevní paraziti. Zda to myši náležitě ocení, není známo. U lidí se objevuje možnost léčit tuberkulózu jiným bacilem, Mycobacterium bovis, zřejmě aby se měl IS na čem natrénovat. I když se jedná o složitý problém, snad by se nad ním mohli zamyslet někteří lékaři předepisující antibiotika i na průvan v obýváku...

Fuj, to byl obtížný článek. Už abych zítra zas frčel do práce a přečetl si v novinách něco lehčího. Nebo se budu raději dívat z okna, tam je ta skutečnost nezkreslená... V novinách by mě ještě něco rozčílilo, začal bych nadávat, a to přece nepotřebuju.

Nebo jo?

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 28.12.1999

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Petr Bouř
"Nejez tu žížalu, ty prase!"

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 4.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena