Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:47
Publikováno dne:
1.2.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Polibek ropuchy

Ani ten nedostanete, titulek přece jen upoutá čtenářovu pozornost. Moje pozornost byla upoutána četbou časopisu National Geographic.

Ten den jsem se ráno při obouvání definitivně rozhodl, že potřebuji otroka. Pak jsem si ale vzpomněl na správné demokratické zbůsoby a šel na vlak do práce. Osm pod nulou a pět centimetrů sněhu byla ale i pro demokratický vlak smrtelná překážka a National Geographic jsem si rozbalil až v autobusu. Nevím, jestli si automobilisté uvědomují, o kolik času stráveného meditováním v hromadné dopravě přicházejí...

K prvnímu meditování mě přivedl článek zrovna z doby otrokářské, o největším a nejdelším mýtu všech dob, Homérově Illiadě. Básníkovo líčení bitvy, kterou neviděl, protože se narodil až o 500 let později, a která možná ani nebyla, protože neexistují jiné stopy ani důkazy, již třetí tisíciletí dodává obrazotvornost umělcům a mužům odvahu. Dílo člověka, o kterém nic nevíme, se stalo základem řecké kultury. A kdo ví, co byste bez něho teď četli.

Ale pohádek se týkal až článek o bratřích Grimmech. Kdo jejich příběhy nezná, tak o tom jenom neví. Od prvního vydání v roce 1912 byly přeloženy do 160 jazyků a v počtu výtisků je dostihuje jen bible. Pro vlastence pyšnících se „českou“ Sněhurkou, Šípkovou Růženkou a Červenou Karkulkou zbývá po jejich přečtení jen útěcha, že tyto historky znají i ve Svahilsku.

[Obr: myty.gif.gif (13285 Bytes)]
Říkají mýty jací jsme, chceme být nebo budeme?
Zlý vlk se pravděpodobně původně procházel v lesích v Hessensku a možná mluvil francousky. Snaha o zachování německého jazyka ve francouském prostředí byla asi jedním z motivů, pro který se Jacob a Wilhem Grimmovi rozhodli začít sbírat středověké příběhy žijící dosud v ústním podání. Také tím překonali svou chudobu, přestože první vydání jejich 210 příběhů komerčně úspěšné nebylo. Syrové a kruté příběhy příliš zaváněly skutečností.

Bratři se ale nevzdali a pilovali jazyk i sbírku dál. Konečně pro ně našli pravé publikum: děti. I děj pohádek však bylo nutné změnit, najít, co chtějí rodiče i jejich ratolesti slyšet. Princezna nepráskla vší silou ropuchou o zeď, jak to stálo v autentickém vypravování, ale svého zakletého prince políbila. Z krutých matek se staly zlé macechy, vždyť kdo by nemiloval vlastní dítě, z nevěrných otců pro jistotu přímo ďábel.

I tak „nevinnost“ pohádek stála spojencům za to na čas zakázat jejich publikování v Německu po 2. světové válce. Byla to zase reakce na nacistickou propagandu typu „zlý židovský vlk“. Patriarchální model rodiny v pohádkách dráždí dodnes jistá emancipační hnutí.

Mimochodem, řidič toho autobusu měl starost, jak dopravit do školy nějakých dvacet dětí, na které jízdní řád zapomněl. Myslím, že to stojí za zaznamenání, i kdyby mýtus „u nás nic nefunguje“ neexistoval.

Také jsem pak večer viděl ve zprávách, jak pražský úředník napomáhá zahraničnímu obchodu. Naše vlaky se prý brzy budou prohánět i v Káhiře. To bude také úplný div, když nedojedou ani do Benešova...

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 1.2.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Čistota půl zdraví? - 28.12.1999
Tři obavy z příštího tisíciletí - 22.11.1999
Kolik je škodlivin v životním prostředí? - 9.11.1999
Petr Bouř
Ten den jsem se ráno při obouvání definitivně rozhodl, že potřebuji otroka.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena