Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:43
Publikováno dne:
7.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Kouzlo detailu

Skoro přesně před deseti lety jsem z jednoho známého v Chicagu páčil, proč po převratu nepopadnou Američané svoje miliony, aby je u nás zasadili a zmnožili s dovedností jen jim vlastní. "Přece počkaj pár let a pak to celý koupěj za pár centů." Vida - pár centů hýbe dějinami.

Jak se vyznat, jak se bránit ve světě nažehlených statistik a globálních řečí? Jako by na moderní éru už moudrost předků nestačila. Ti všem národům zanechali přísloví o drobných a přízemních věcech, zdánlivě nestojících za řeč. Co si vezmeme třeba z našeho rodinného favorita Všechno je jinak nebo francouzského Petite pluie, abat grand vent, Tichá voda břehy mele. K čemu je angličanům, když Take a low-key approach, tzn. Drží se při zemi. Ale není právě v detailech to pověstné Jádro pudla, které vydá na celé romány?

Vlak

Hlavní nádraží, muž jede z práce, náhodou chytne super místo u okna proti směru jízdy. Vyndá noviny, vyndá svačinu. Rozkošnicky se do ní zakousne, pozoruje okolí. Přistoupí manželka a přisedne si. Mile se na ni usměje. Schová svačinu a začne číst noviny...

Pára

Bazén v Podolí plno lidí pomlouvá. Hlavně ti, kteří by v tramvaji ani ducha bez antiperspirantu nevypustili. Budiž jim věčná sláva. Mně však vyhovuje. A zejména pánská pára (s teplotou nedosaženou snad v žádném podobném zařízení na severní polokouli) je věčným zdrojem národní hrdosti. Nedávno překvapivě jakási žena projevila přání se v ní také vyhřát. Rozumějte, za provozu, byli jsme tam my všichni "s měkkým i". Nu což, normálka, ať si přijde, každý sedí v klídku, nikoho to nerozhází. Ale mě zaujal zvláštní úkaz: když z návštěvy nakonec sešlo, pára se vyprázdnila naráz. Kdo má taky to horko vydržet.

Televize

Na jisté věci se v jistých rodinách dítě prostě zeptat nemůže. Důležité informace musí schánět po kamarádech a doma se bavit tak o televizi. Ale pozor, i ono zná naše kouzlo detailu.
"Mami, proč se díváš na ten hloupej seriál?" "Neruš!" "Dyť je to už dvacátej díl pořád stejný." "Uhni, nevidím!" "Vždyť to nemá žádný děj." "Jdi si hrát jako jiný děti!" "Vždyť tam ten chlap pořád jen sedí!" "Myslíš toho, co má ty chlupatý prsa?"

-------

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Šťastný, kdo chápe skryté příčiny věcí.)
Vergilius

-------

Ministerstvo školství

Nikdy jsem nepřeceňoval formální vzdělání. Ale skutečně nechápu, proč náš státní systém odpírá tolika mladým lidem vysokoškolské studium. Opravdu stačí většině naušnice v uchu, mobil v kapse a tržba větší než v sousedním stánku s párky? Spokojenost nahoře i dole?

Vlastně ještě nedávno, než mi to (kde jinde než v televizi) vysvětlili. Za prvé: podle odborníků se ztrácí po dvacítce schopnost se učit. Ti o tom musí vědět svoje... A za druhé: bakalářský systém nemá, jak pravil klasik, pozvednout všechny s nadáním větším než k pasení krav. Kdepak, podle jednoho dědy jsou bakaláři vhodní na místa, kde by více vzdělání mohlo uškodit. Jeden detail mi ale uniká. Prostě nevím, kolik takových džobů děda na tom svém ministerstvu má...

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 7.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Petr Bouř
Také máte už dost globalizace? Odpočiňte si pozorováním malých věcí.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena