Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:42
Publikováno dne:
25.1.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Saaremaa, ostrov na hranici světů

[Obr: 09kurressaare_vchod_small.jpg (5316 Bytes)]
větší obrázek
Vchod do domu v Kuressaare
Estonské ostrovy v Baltském moři mají zvláštní historii. Proč? Především proto, že po dlouhá léta byly téměř úplně uzavřeny a i Estonci z pevniny k jejich navštěvě potřebovali povolení. Důvod byl jediný - na Saaremě, největším z nich, se nacházela ruská raketová základna a radarový systém včasné výstrahy. Tento stav trval po celou dobu vlády sovětů, takže došlo k zajímavé věci - Saaremy se rusifikace nedotkla tak, jako zbytku země. Nedocházelo zde k velkému rozvoji a místní obyvatelé byli jednoduše trpěni. Nic víc, nic míň.

O Saaremě se z toho důvodu říká, že je estonštější než samotné Estonsko a že vypadá tak, jak před příchodem Rusů vypadalo celé Estonsko. Svým způsobem se na ní zastavil čas. Už před příchodem Rusů byla Saaremaa oblíbeným letoviskem. Dochovala se na ní řada zajímavých architektonických památek, je téměř celá pokryta lesy a na mnoha místech jsou pláže. A dál?

Hlavní město Kuressaare

[Obr: 08bkuressaare_namesti_small.jpg (4893 Bytes)]
větší obrázek
Malebné náměstí Kesk Valjak
Čas se na Saaremě opět rozjíždí. Hlavní městečko Kuressaare je, jako zbytek Estonska, čisté, upravené, s opravenými domy - dřevěnými i zděnými. Kousek od hlavního náměstí Kesk Valjak s radnicí a trhem se zastavujeme u nárožního domu s věžičkou, ze které se na nás dívají hodiny s dvěma ciferníky - jedním s arabskými, druhým s římskými číslicemi.

Největším lákadlem ostrova je však hrad. Skvěle zachovalý a opravený, obehnaný vodním příkopem a mohutným hliněným valem. Stojí osamoceně na takto vytvořeném ostrově.

Po mostě se dostáváme k bráně ve valu a tunelem procházíme dovnitř. Na první pohled se zdá, že jeho stavitelé moc fantazie nepobrali. Vypadá totiž jako obyčejný kvádr. Co ušetřili na tvaru, investovali do síly stěn a zabezpečení. Musel být nedobytný.

[Obr: 08kurresshrad_small.jpg (4912 Bytes)]
větší obrázek
Hrad (pro porovnání vpravo dole človíček a les ptačích budek)
Nad jedinou přístupovou branou visí vrata, která se každý den zavírají pomocí kladky zavěšené těsně u střechy. I kdyby se přes ně vetřelec dostal dovnitř, stejně by mu to nebylo moc platné. Hrad je totiž jedno velké bludiště chodeb, schodišť, místností, hal a pasáží. Přesně takhle si představuji romantickou starogotickou pevnost.

Dnes uvnitř hradu sídlí Saaremské regionální muzeum. Pro představení minulého i přítomného života na ostrově si nemohli zvolit lepší místo. Kromě výstavy předmětů z historie, kde je obzvlášť v posledních dvou stoletích vidět vliv Rusů (používání azbuky, návaznost na ruskou historii apod.), jsou samozřejmě zajímavé i samotné interiéry. Přístupné je sklepení, kde jsou instalovány výstavy kamenných sloupů, oken, soch, štuk a výstava současné v jedné části a saaremské flóry a fauny s vycpanými zvířaty ve skleněných vitrínách, přímo „zasazených“ do svého přirozeného prostředí (např. vlk stojící nad svou obětí - rozsápanou laní) v části druhé.

[Obr: 08akuressaare_budky_small.jpg (6698 Bytes)]
větší obrázek
Ptačí budky pod hradem (i s návodem na usídlení)
V nadzemních prostorách je nám zima v místnosti, kde přebýval biskup (i s ohromnými dřevěnými erby), a vedro v dokonale zachovalé věži se širokými dřevěnými schody a... kavárnou v posledním patře (s výhledem na moře). Je to paráda, obzvlášť ochoz s cimbuřím, po kterém můžeme obejit celý hrad kolem dokola. Žasnu, jak se v Pobaltí starají o historické památky. Před hradem stojí několik desítek ptačích budek, kde si každý pták může na ceduli v angličtině a estonštině před usídlením přečíst podmínky, za kterých je mu dovoleno zde pobývat.

Když piknikujeme na trávníku na náměstí, máme klid k pozorování lidí. Trochu se stydím za své minulé myšlenky a představy o Estonsku. Byl jsem typický příklad omezence který si myslel, že když o Estonsku (a Pobaltí vůbec) nic neví, tak tam taky nic není. A teď? Nevědět, že jsme v Estonsku, tak bych řekl, že můžu být kdekoliv jinde v Evropě. Nová zahraniční auta, lidé moderně oblečeni, všude kolem čisto. Nezbývá než říct promiň, Estonsko.

Větrné mlýny v Angle

[Obr: 10angla_small.jpg (5233 Bytes)]
větší obrázek
Větrné mlýny v Angle
Dobrý způsob jak se po Saaremě pohybovat je kolo, protože ostrov je téměř placatý a ne moc velký. My však máme smůlu, jelikož teď o víkendu jsou půjčovny zavřeny. Nezbyde nám než se spolehnout na velice zřídka jezdící (ráno a večer) autobus a vlastní nožičky, protože vyrazit z Kuressaare na „venkov“ stojí rozhodně za to.

Rozvrzaný bus nás vysazuje u osady Angla, asi 40 km od Kuressaare. Projeli jsme několik malebných vesniček a octli se tak téměř na druhé straně ostrova. Angla je známá pěti větrnými mlýny stojícími přímo u silnice. V největším z nich je muzeum a malé občerstvení.

[Obr: 10aangla_mlyn_small.jpg (4727 Bytes)]
větší obrázek
K otočení celého mlýnu slouží dlouhé břevno na jeho pravé straně
Všechny mlýny jsou postaveny jako otočné. Neotáčejí se však automaticky podle směru větru, nýbrž musí být otočeny ručně. U největšího se otáčí jen hořejší část s lopatkama, u ostatních je k třeba „nadzvednout“ celý mlýn, spočívající na otočném kloubu, a otočit jej ručně! Práce pro pěkně silné chlapíky! I tak je to ale geniálně vymyšleno.

Meteoritový kráter v Kaali

Jelikož busy jezdí na Saaremě jen rano a večer, jsme nuceni dostat se z Angly, kam jsme přijeli ráno, do 20 km vzdáleného Kaali pěšky. Představuje to asi 5 hodin chůze. Na obloze jen pár mráčků, všude kolem lesy, obdělaná pole, zelené louky, vyschlá koryta řek a úžasný klid. Pár domečků cestou jen dokresluje opuštěnost tohoto místa. Sem tam kolem nás profrčí auto, ale brát nechce nikdo. Stop nic moc.

[Obr: 10bkaali_krater_small.jpg (6221 Bytes)]
větší obrázek
100 metrový meteoritový kráter z 8. století př. n. l.
Kaali je malinké a onen meteorit udělal díru do země jen pár metrů od samoobsluhy řetězce „Kauplus“. Tehdy tu však žádná samoobsluha nestála, ba dokonce ani neexistovalo Estonsko, protože meteorit se na Zem poroučel před 28 stoletími. Kráter je široký asi 100 a hluboký 30 metrů. Jeho valy již zarostly lesem a nebýt pěšinky za samoobsluhou, mohli jsme jej pro stromy klidně přehlédnout. Na dně kráterového jezírko se válí kameny, možná pozůstatky meteoritu, možná jen vyvržená skála.

Před kráterem stojí dřevěná prosklená budka připomínající autobusovou čekárnu. Uvnitř je malá výstavka o meteoritech a o kráteru. Než se zjistilo, že jde o impaktní kráter z 8. století př. n. l., bylo vymyšleno několik teorií o jeho vzniku. Jedna hovořila o propadu klenby krasové jeskyně, druhá o valu kolem bývalé pevnosti, další o výbuchu sopky a někteří nesměle navrhovali jako příčinu dopad meteoritu.

Den končí a nám už nezbývá než jen čekat na večerní autobus zpátky do Kuressaare. Nikde není opuštěnost Saaremy cítit víc než tady, na nejzápadnější výspě Estonska, pouhých 200 km od švédského ostrova Gotland, do nedávna zcela jiného světa.

Který jazyk je příbuzný estonštině?
litevština
lotyšština
ruština
finština
tiplo si již 247 čtenářů
  

David Kučera (david_kucera@hotmail.com) - 25.1.2001
Autor publikuje cestovatelský e-časopis www.eCesty.cz.

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Cestovatelský e-časopis www.eCesty.cz
Legenda o bludišti křížů - 18.1.2001
Tropický ráj na Princeznině mysu - 4.1.2001
Proč se v Bangladéši potápí tolik lodí? - 14.12.2000
Jak v džungli přilákat orangutany - 19.10.2000
Obchod se smrtí - 21.9.2000
Učebnice sexuálních poloh - 13.9.2000
Jak jsem byl na Ostankinu - 1.9.2000
Rekapitulace II.: Na kolik vás příjde cesta kolem světa? - 29.6.2000
Rekapitulace I. aneb Nejlepší místa na cestě kolem světa - 20.6.2000
Starší zprávy z cesty kolem světa (Rusko - Kazakstán - Čína - Pákistán - Indie - Nepál - Bangladéš - Thajsko - Malajsie - Indonésie - Francouzská Polynésie - Chile - Bolívie - Peru)...
David Kučera
O Saaremě se říká, že je estonštější než samotné Estonsko a že vypadá tak, jak před příchodem Rusů vypadalo celé Estonsko. Svým způsobem se na ní zastavil čas.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena