Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:41
Publikováno dne:
27.2.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Je věda populární?

S kamarádkami si hodně telefonujeme a posíláme texty vyřešených úkolů. Bez mobilu by byla i ta škola mnohem těžší.
Veronika P., 12 let, anketa Květů.

Občas novinami probleskne názor, že lidé nejsou financování vědy příliš nakloněni, že by vědci měli více přesvědčovat atd. Jak je však vidět z citátu (dítě nikdy nelže), postoj veřejnosti k technickému rozvoji je od přírody kladný. Jestli spíš občasná nenáklonnost veřejnosti neplyne i z "politicky korektních" blafů, které jsou jí předhazovány místo snahy řešit problémy na půdě Akademie věd ČR i na vysokých školách.

Tak jako tak, problémy v komunikaci mezi vědcem a člověkem existují. Ba často i mezi vědci navzájem. Světově špičkový imunolog se nedomluví se špičkovým kvantovým chemikem nebo architektem, natož aby se oba o svoje problémy podělili s prodavačkou v papírnictví. Nikdo, vůbec nikdo neví, co je integrál; proč vlastně svítí žárovka, nezajímá ani vedoucího velkoskladu s lustry.

Čtenáře, kteří vydrželi i po slově integrál, chci však hlavně seznámit s myšlenkami a aktivitou profesora Harolda Kroto, nositele Nobelovy ceny, objevitele překrásné molekuly fulerenu.

[Obr: kroto.jpg (10417 Bytes)]

Vloni na podzim měl v Praze přednášku (je třeba vůbec hádat, kolik na ní bylo novinářů a kolik laické veřejnosti?), během níž se pokoušel pozměnit obraz vědy jako páchnoucí a pavučinou olezné křivule.

Už se pro filmové hrdiny stalo pravidlem, že pokud si v krvi chtějí utlumit rozmnožovací hormony, sáhnou po statistické ročence. Účinnější bývá politický projev, ale kdo si chce zmrazit veškeré tělesné i mozkové funkce, začne číst učebnici matematiky. I toto klišé se pokouší sir Kroto napadnout. Proč noviny tak milují bláznivého Einsteina s vyplazeným jazykem slintajícího jako hlemýžď?

[Obr: duo2.gif (18848 Bytes)]

Nevěří snad, že mu v jeho dvacátých letech práce na relativitě přinesla stejné vzrušení a uspokojení jako Tomovi Cruisovi natáčení posledního trháku? Musí být fyzika vždy nuda, nemůže být snad odvození rovnice stejně napínavé jako výstup na Mont Blanc? Nezbořil snad Schrodinger 400 let Newtonovy fyziky inspirován na svém tajném výletu s milenkou v rakouských Alpách?

Nadace Vega, kterou Kroto spolu s jinými vědci založil, si dala za úkol nezprostředkovaně zpravovat veřejnost o dnešním dění za branami výzkumných ústavů a technologických center.

Pamatuji se, jak jednou jeden reportér projevil dobrou snahu mě vyfotografovat se zkumavkou v ruce. Musel jsem tam nalít něco barevného a pro lepší efekt to prohlížet proti světlu. A právě o takovou prezentazi vědy zřejmě v projektu Vega nejde. V pořadech šířených po Internetu, v britské, americké i kanadské televizi vystupují ve vlastní režii sami vědci. Na Internetu je možné si ukázková videa přímo stáhnout. Tím není řečeno, že v nich nepoužívají masmediálních triků.

Přímo od pramene si mohou diváci poslechnout, jak je to s novými materiály pro letecký průmysl, s genetickým inženýrstvím, s atomovou energií. Sám profesor Kroto prodává asi tento příběh: "Objevil jsem pěknou molekulu. Dostal jsem za ni Nobelovu cenu. K ničemu zatím není. Můj syn si z jejího modelu udělal čepici. Možná v budoucnu budeme umět vyrábět podobné materiály, které budou neuvěřitelně lehké a pevné ..."

Přestože diváci nejsou z povrchních pořadů o "vědě" na takové zacházení zvyklí, jejich reakce na vyrobené pořady byly překvapivě pozitivní. Obvykle vědě nakloněná BBC je přece jen pro jistotu zařadila až do popůlnoční doby, kdy už zřejmě všichni normální lidé spí; přesto její peoplemetry naměřily nadnormální sledovanost.

Trh pro tyto pořady tedy zřejmě existuje a omezení je spíš na straně nabídky. Jen mi vrtá hlavou, co si asi takový vědec, když přežije únavný den v laboratoři a ještě odpoledne natočil televizní rozhovor, pustí večer před spaním.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 27.2.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Když se řekne vědecká konference - 6.9.1999
Zanikne vědecká literatura? - 25.8.1999
Letem vědeckým světem - 13.8.1999
Petr Bouř
Vědecké pokusy v BBC

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena