Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:39
Publikováno dne:
12.7.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Čakra a moment hybnosti

[Obr: hracka.gif (3655 Bytes)]

Milé děti, dnes si něco povíme o základním fyzikálním zákonu, zachování momentu hybnosti. Podle osnov to mělo přijít ještě ve škole, ale tam většinou příjde Superman a učení vyžene na vedlejší kolej.

Ale musím přiznat, že i moje děti mě ve svých kdysi čtyřech letech musely od základu poučovat o všelijakých těch Batmanech a Spidermanech a jiných potvorách (i s jejich fantasmagorickými zbraněmi). Zvlášť přesvědčivě zněl jejich výklad, když jsme se nějakou náhodou ocitli v hračkářství.

Plno kritiků prohlašuje, že většina amerických filmů je dementních. O tom, strýčku Brusele, můžeme polemizovat jindy. Tak jako tak, inspirace jejich tvůrců nepadá z nebe. Oscarovému Gladiátoru nechal jeho africký kamarád jaksi samozřejmě už před staletími vyžrat zhnisanou ránu larvami much. Do Evropy se film dostal téměř současně s lahvičkami sterilovaných muších larev. Do zdravotnických zařízení, která mají odvahu vyzkoušet tuto znovuobjevenou metodu, je začíná je dodávat jedna americká firma.

Mě nedávno překvapily souvislosti okolo různých otáčejících se předmětů, které po sobě házejí hrdinové těch (řekněme spíše jednodušších) výtvorů. Ukazuje se, že v tomto směru sahá jejich stopa až do doby kamenné.

[Obr: hracka2.gif (4212 Bytes)]

"Batarang"

Opravdu, proč po sobě neházejí rovnou kameny? Možná brzy začnou. Ale mezi obyčejným a rotujícím kamenem stojí celý vývoj lidstva, který ho dělí od opice. Rotující kámen lépe létá, neboť si zachovává osy otáčení, moment hybnosti, jak se toho ostatně využívá i při jízdě na kole, v gyrokompasech letadel, ve střelách z kanonů a při otáčení Země.

Otáčení Země způsobuje i to, že pravé břehy řek bývají strmější a pravé kolejnice na železnici více zatíženy (na severní polokouli; na jižní pak levé). Země se pod pohybujícími předměty natáčí a nutí je měnit jejich moment hybnosti.

Aby člověk v mladší době kamenné mohl vyrobit první kamennou čakru, zbraň s dírou uprostřed a nabroušeným okrajem, musel zvládnout celou řadu zpracovatelských technik, konče jeho broušením a vrtáním. Jedna z prvních se našla v jižní Francii, konkrétně v okolí Chambéry. Zřejmě ne náhodou v podhorské oblasti. Řemeslník z doby kamenné si musel připadat v blízkosti geologicky rozmanitého alpského masivu jako v ráji.

[Obr: star1z.gif (4962 Bytes)]
[Obr: star2.gif (7260 Bytes)]

Z katalogu firmy, nabízející staré zbraně na internetu. Doufejme, že pro sběratele.

Slovo čakra (chakra, cakra) znamená původně kolo a pochází z indo-árijského jazyku — sanskrtu, přesněji z jeho védské modifikace. Později, zejména v józe, se jím také označují body v lidském těle, kde je soustředěna fyzická a psychická energie.

Zdaleka největší čáru však čakra zanechala v indické kultuře. Stala se účinnou zbraní i posvátným předmětem. Prý ještě v 19. století byla hojně rozšířena, zejména mezi bojovníky v Pandžábu. Byla zpravidla z oceli, často pozlacena, a na vzdálenost 80 kroků mohla srazit hlavu (podle očitého svědka, profesora L. V. Orlicha, 1845).

[Obr: akalismall.gif (34031 Bytes)]
větší obrázek
Akalský bojovník skladoval čakry na svém čepci

[Obr: visnusmall.gif (53260 Bytes)]
větší obrázek
Bůh Višna na to měl více rukou

[Obr: chakramsmall.gif (21825 Bytes)]
větší obrázek
Dnes se skladují v muzeu

Čakra hara vyzařuje červené světlo. Když ji má člověk čistou, je čistá i jeho mysl. Navíc je odolný proti nečistým myšlenkám…

[Obr: chakramyoga.gif (3661 Bytes)]
Sedm jogínských čaker v lidském těle

Není divu, že staré Indy zbraň přitahovala a stala se součástí jejich mytologie. I té, která dnes prosakuje do západní civilizace. Védská kultura je navíc známa svojí zálibou v létajících objektech, neověřené prameny ze začátku 20. století uvádějí do té doby ústně šířenou informaci o jakési raketové čakře.

Rahů se vetřel na hostinu bohů. Když se již však téměř dotkl poháru s nápojem nesmrtelnosti, Měsíc ho poznal a řekl to Slunci. Slunce to řeklo nejvyššímu bohu Višnovi, který svoji čakrou připravil Rahůa o hlavu. Přitom ho však trochu nápoje přece jen pocákalo a obě části jeho těla věčně krouží mezi Sluncem a Měsícem. Z toho je evidentní, že lidé rození v době, kdy se Měsíc nachází blízko Rahůovy hlavy, jsou nervózní, stejně jako Měsíc v tu dobu tlačí špatné svědomí.
"Védská" astrologie na internetu

V jedné vědecké práci ze šedesátých let se píše, že prakticky každý zná vzorec

[Jx,Jy] = ihJz.

Ačkoliv znám pár lidí, kteří o něm nevědí, mohu potvrdit jeho důležitost. Vyjadřuje moderní podobu zákona zachování hybnosti, který se podle něj v mikrosvětě zase tak úplně nezachovává. Zato je s jeho pomocí možné odvodit Mendělejevovu tabulku všech známých prvků. A je velká šance, že podle něj teď zrovna tancují elektrony ve vašem pevném disku.

A proto vám toho Batmana koupím.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 12.7.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Indie: Hrobka lásky - 27.9.2000
eCesty: INDIE? Drastická léčba malichernosti! - 28.7.2000
Petr Bouř
Inspirace hollywoodských tvůrců sahá do doby kamenné.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.1 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena