Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:39
Publikováno dne:
27.8.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Kapitalistický McDonald

Není potřeba jezdit po světě, bojovníci za lepší zítřky se začínají houfovat i v Praze. Při podrobnějším pohledu na jeden z cílů jejich zteče zjistíme, že i v kioskové restauraci se mohou skutečně odrážet dějiny. I když možná jinak, než by si někdo představoval.

Ne že bych příliš často holdoval rychlým pokrmům, ale nemohu si srovnat moderní tažení proti globálním institucím se zkušeností z počátku devadesátých let. Otevření McDonald’s ve Vodičkově ulici se rovnalo prolomení další branky vedoucí z komunistického vězení. Vlastně mě na to pyšně upozornili Čechoslováci ve své největší americké komunitě. (Ano, v Chicagu, které tak nešikovně vynechal Václav Havel při své první návštěvě Ameriky.) Po návratu jsem nevěděl, jak si mám říct česky o cheeseburger, pro mě i prodavače to byl ještě pojem zcela exotický.

Kapitalismus mě totiž nalákal už daleko dříve na jiný pokrm — oříškový jogurt. Po získání devizového příslibu a výjezdní doložky jsem, přesně jako na těch přihlouplých reklamách, v alpském údolí objevil, že onen pokrm, prodávaný za 2,50, před polednem, než dojde, nemusí v ústech zanechat nepříjemnou pachuť kolchozního mléka.

Proto chápu tu sílu, která nutila beduíny míchat cibuli se syrovým hovězím masem, kterýžto trik roznesli arabští ochodníci po celé Evropě. V té si ho poněkud zcivilizovali — uvařili — a přinesli až do Nového Světa. Zřejmě v tom byl i nějak zainteresován přístav Hamburg. A z Ameriky putuje zpátky — pro někoho jako posel svobody a civilizace, pro jiného jako nezdravý předvoj imperialistického zotročování.

Zakladadel společnosti McDonald’s, Američan českého původu Ray Kroc (1902—1984), začal svoji dráhu právě v Chicagu. Na prodej hamburgerů neměl vůbec chutě. Možná v roce 1921 slyšel, jak byl nedaleko Dallasu otevřen první drive-in restaurant, jinak Pig Stand. V době, kdy na jedno auto připadalo neuvěřitelných 13 lidí, však nemohlo být nezajímavější události.

[Obr: kroc.gif (6935 Bytes)]
Ray Kroc

Kroce zajímal jazz, a proto se v roce 1922 stal vedoucím hudebního oddělení chicagské rozhlasové stanice WGES. Zdálo se tedy, že vztahem k hudbě bude následovat matku, profesionální učitelku hry na klavír. Po krizi v roce 1929 však přišel o zaměstnání i o majetek. Svoji novou existenci si začal budovat jako obchodník, dlužno říci, že hned od počátku s větším úspěchem než v hudbě.

Při prodeji mléčných mixérů navštívil v roce 1954 hamburgerovou restauraci bratří McDonaldů v San Bernardinu v Kalifornii. Jeho vnuknutí prodávat hamburgery muselo být neobyčejně silné, neboť od bratrů odkoupil nejen firemní jméno, ale po několika letech i celý jejich podnik, a to za 2 700 000 dolarů. 15. dubna 1955 si otevřel první drive-in McDonald’s na chicagském předměstí Des Plaines, v roce 1973 jich měl už 2500.

Netřeba dodávat, že Kroc (i celý podnik) se stal „nechutně“ bohatým, podle firemních materiálů za šest měsíců roku 2001 činil obrat firmy 19,88 miliardy dolarů, což je číslo, pokud se pamatuji, velice dobře srovnatelné s ročním státním rozpočtem České republiky. Zamatlané ubrousky by patrně hravě pokryly státní deficit. I ten od sociální demokracie.

Kapitalismus ani McDonald’s už u nás není novinkou. Nedávno jsem zase jednou navštívil Vodičkovu ulici a chtěl jsem „kuřecí sendvič“. Prodavač se na mě na sekundu nechápavě podíval a pak si zamumlal: „Aha, McChicken …“

Musím přiznat, že zášť vůči imperialistické restauraci není jedinou vadou, kterou lze v posledních letech u nás pozorovat. Zákazník je ve všech sférách hýčkán natolik, až se vnucuje podezření, jestli by někdo pro druhého vůbec zadarmo hnul prstem. Stále mi není jasné, jaké místo mají v celém systému bezedné banky, zato Česká spořitelna, tato instituce nejchudší z nejchudších, mi posílá každý měsíc výpis, který nechci, a tuto svoji námahu si neváhá rozepisovat do stále nových položek, jako jsou známka, obálka, lepidlo, papír se zlatou ořízkou a zaokrouhlení nahoru, dolů, k severu i k jihu.

Asi není zvlášť zábavné křičet v ulicích Prahy, Göteborgu nebo Janova. Ale co ti globalizátoři za policejními kordony? Jeden začíná mít nerad cikány, ostatní už víza pro jistotu zavedli. Na velvyslanectví tamhletoho v Calgary pamatuju, jak se mexický otec rodiny musel ponižovat před nafoukanou přepážkou. Od toho mám zase v pasu krásně kulaté razítko, že se mi práce v jeho království nepovoluje. Bylo to nejrychleji úředně vydané razítko, které jsem kdy viděl. A že by měl globální svět budovat i pán z Moskvy, která, když se někde na světě objeví nějaký lotr, hned mu stojí za zády. Nad tím vším bude zřejmě jaderný deštník postavený pomocí všech výdobytků moderní techniky (vyjma klonování).

Takže pořád nevím, na jakou stranu barikády bych se v tom zmatku postavil. Nějaká třetí by tam nebyla?

//www.mcdonalds.com
Stephanie Sakson-Ford, The Czech Americans
National Geographic//

Máte rádi kapitalismus?
Ano  22.8 %
Ne  26.6 %
Chtělo by to něčím dochutit  50.4 %
odpovědělo 105 čtenářů
  

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 27.8.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Bizarní perličky: Krysa v hamburgeru od McDonald’s! - 3.4.2001
McDonald's je protikatolický! - 20.11.2000
Glo-Baldachýn - 29.9.2000
Boháč ze mě nebude aneb Jak se (ne)stát podnikatelem - 16.5.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Nicit cizi veci je dle meho TABU - Cizinec
Petr Bouř
Do zápisníku anarchisty

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena