Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:51
Publikováno dne:
17.9.1998na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
ArchivASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Je nemorální dávat prase do jitrnic ?

Jak už to bývá, sinavě vážný problém má vždy nějakou světlou stránku a není legrace k popukání aby se o ní nedalo přemýšlet na klidném hřbitově. To zřejmě platí i o diskuzích o posledních objevech týkajících se genetických manipulací, bezpohlavního klonování ovcí a šlechtění dokonalejší lidské rasy. Do absurdních konců došel střet skalních odpůrců a zastánců těchto mocných technologií. První hlásají svaté právo všech tvorů a rostlin vyvíjet se od trilobitů a mastodontů až po želvy nindži bez lidských zásahů. Druzí jim zase předhazují, že pokud se mohou jisté části prasete konzumovat k octu a cibuli, mohou se také jeho játra transplantovat do člověka a vůbec celý vepřík se může šlechtit tak jako po staletí z prvotního pra-prasete.

[Obr: prase.gif (9924 Bytes)]
Oběť genových manipulací...
Není mi jasné, jestli jsme u nás v tomto směru vpřed nebo naopak za světovým vývojem, ale v každém případě se můžeme pochválit neb naše veřejnost když už tato témata bohorovně neignoruje, alespoň se jimi nedá vyvést z míry. I náš právní systém je naštěstí na sto let zahlcen privatizací oceláren, luk a strání a nemá tendenci se příliš rozpínat do oblastí vědeckého pokroku, sexuálního harašení a ochrany minoritních spoluobčanů.

Ne tak ve Švýcarsku, kde v létě proběhlo referendum "na ochranu genetické informace" (viz Scienza Nuova, No 3, 1998, p. 30). Zneužítí či svévolné změny genetických kódů zvířat i rostlin by měl zakazovat přímo ústavní dodatek. Výslovně by se měla zakázat produkce, vlastnictví a křížení geneticky modifikovaných zvířat a používání takto získaných produktů. Prakticky by se tak zastavil nejen základní výzkum, ale i výroba enzymů do pracích prášků, farmaceutických produktů (feronomů, insulínu pro diabetiky, růstových hormonů) a prostředků na identifikaci virů včetně viru AIDS a žloutenky. Chybějící antibiotika, hormony, insekticidy a pesticidy by se bez genetického inženýrství nahrazovaly obtížně a draho.

Není divu, že do ofenzivní manifestace v centru Ženevy se vehementně zapojily nejvíce ohrožené skupiny - zaměstnanci fakultní nemocnice od vrátného až po ředitele a samozřejmě i pacienti.

Když pomineme absurdnost a hloupost volání po úředním zastavení pokroku, nelze přece jen morální hledisko tak úplně odpárat, zejména od pokroků v medicínských vědách.

Už ta myšlenka nevměšování se do a úcty před přírodními zákony zní přinejmenším romanticky. Bohužel, přichází asi 10000 let pozdě, kdy je svět přeorán člověkem k nepoznání. Navíc, přes všechny ideály a řeči o morálce, člověk je v podstatě býlo-maso-všežravá opice a bez jistého "vykořisťování" jiných organismů by zcela jistě pošel hlady. Vůbec, není všechen ten tanec kolem klonovaných ovcí a vyšlechtěných lidí jen pokračováním antického sporu mezi tělem a duchem?

Chápu také vyznavače náboženství všeho druhu, které musí děsit představa že jejich pánbůh není potřeba k vývoji lidského pokolení, neboť zákony rozmnožování jsme rozlouskli a podmanili. Mohu jim však nabídnout útěchu přízemního vědce: nerozlouskli jsme nic a za sto let budou dnešní pokroky srovnatelné se zrnkem mravenčího trusu uprostřed saharské pouště.

[Obr: fantas.gif (17710 Bytes)]
Možná je to jen fantazie...
Ovšem vůbec největší slovo do pranice zřejmě přináší možnost cíleně a záměrně ovlivňovat lidskou reprodukci. Vyrábět lidi rezistentní vůči houbovým chorobám, možnost mít vlastní dítě pro ženy po sedmdesátce (a to možná ještě bez mužů), namixovat si předem některé vlastnosti svých potomků ... Kolik asi zbyde zastánců klasického manželství jakmile se vynalezne děco lepšího, kolik lidí bude chtít žít s rizikem smrtelných chorob, kolik se jich vzdá jistoty, že jejich dítě nebude závadné? A nebo je to všechno jen přelud a pošetilá touha po nesmrtelnosti, která nás vtáhne do pekel?

Možná.

Vyřeší to ale zákon, nebo je lepší nechat každému jeho odpovědnost, genetikovi za to, co zkoumá, ostatním za to, jak se chovají, stravují, rozmnožují, žíjí?

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 17.9.1998

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Kuře na talíři nebude - Gabriela Folprechtová
Konečně jsem po dlouhé době uviděl hlas rozumu z čistého nebe - Pert Dubský
Lidská rasa se vzpírá přirozenému výběru - Jiri Kaderavek
Petr Bouř
Do absurdních konců došel střet skalních odpůrců a zastánců těchto mocných technologií.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-1999 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena