Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:37
Publikováno dne:
3.1.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Zrcadlové neurony a kanibalové

Biograf v hlavě

O dějích uvnitř dutiny lebeční si často mnoho namlouváme, ale o to méně víme. Například pro mě, relativně dobrého žáka, byl vždy záhadou nepříjemně živý sen, kdy stojím u tabule, všechno vím, ale nemůžu promluvit, ani se pohnout. A, pochopitelně, dostanu kuli.

V silách neurologie však zřejmě je postupně fungování mozku rozkrývat. Často k tomu dopomůže náhoda. (Vidím, že se připojuji k dobrosrdečné veřejnosti, která má tak ráda vynálezy i góly střelené náhodou — léta studií a trénování vždy působí trochu těžkopádně.) Tak tedy Giacomo Rizzolatti se svými spolupracovníky na universitě v Parmě v roce 1996 zkoumal mozkovou aktivitu u opice, která jedla ořechy. Jednoho dne se však opice zřejmě nějak přejedla a jen líně seděla v kleci. Vědci si však „náhodou“ všimli, že její mozek vykázal úplně stejné elektrické impulsy, jako když zvedá ořech. Nehrála tu jen jedna maličkost: ten ořech zvedal výzkumník vedle klece.

[Obr: mozekbio.gif (29515 Bytes)]

1. Z oblasti zrcadlových neuronů vyjde pokyn, např. kopnout do míče.
2. Motorická část mozku ho převede do svalů.
3. Pohyb u pozorovatele vyvolá stejnou reakci jako u konatele. A to i když se nehýbe — cesta do vlastního motorického centra je zablokována.

Objev zrcadlových neuronů (mirror neurons) byl na světě. Pokus se dal vysvětlit existencí jakéhosi minibiografu v mozku, kde si zvíře přehrávalo, jak se zvedá ořech, aniž by pohnulo chlupem. Stačilo, když se na to dívalo.

Co se děje v mozku, je možné sledovat poměrně obtížně. Nejčastějšími způsoby jsou zavádění mikroelektrod pro měření elektrických pulsů, prostorové zobrazování pomocí nukleární magnetické rezonance nebo isotopického značení. Mozek při činnosti, podobně jako sval, spaluje krevní cukr.

Evidentně je pomyšlení něco jiného než uskutečnění. (Byť to našemu soudnictví stále občas dělá potíže rozeznat.) A proč jsem ve snu dostal pětku? Protože byla zablokována cesta z velitelského biografu (ventral premotor cortex) do té části hlavy, která pohyb uskutečňuje.

Zrcadlové neurony mohou zřejmě i za to, že smích je tolik nakažlivý, že se někdo naučí tenis pouhým pozorováním, nebo že spoustě lidí stačí k životu zírání na čtyřhrannou bedničku s dálkovým ovládáním. Prostě se rádi opičíme.

Blízkost či totožnost této části mozku s centrem řeči osvětluje mnohé z mezilidské komunikace. Například důležitost zvukové stránky jazyka a imitace slov. I 18týdenní dítě či klinický debil může během 250—300 milivteřin zopakovat slovo, kterému nerozumí. Bohužel, často to činí i mnoho svéprávných jedinců.

[Obr: rukamodel.jpg (6856 Bytes)]
Z počítačové studie která má osvětlit funkci zrcadlových neuronů a rozpoznávání pohybu.

Lidožrouti byli útlocitní

[Obr: pecinka.gif (71994 Bytes)]
Indiánská kresba

K tomuto závěru dospěla antropoložka Beth Conklin po 19měsíční studii zvyků brazilských indiánů. O zvyku kmene Wari konzumovat své mrtvé šířili misionáři strašidelné zvěsti. Bližší pohled a rozhovory s kmenovými pamětníky však odkryly, že kanibalismus nebyl důsledek krutosti. Spíše naopak, byl hluboko zakořeněný v indiánské kultuře a umožňoval se lépe vyrovnat se smrtí blízkých. Podle indiánů by jen barbar předhodil tělo milované osoby červům. Avšak když se mrtvé tělo civilizovaně sní, odpadne důvod ke smutku a navíc se uvolní duše zemřelého k posmrtnému životu.

Zřejmě jako mnoho lidí, setkal jsem se se smrtí u svých prarodičů. Následné rejdy příbuzenstva v pozůstalých skříních a jeho péče o každou zatoulanou pětikorunu mě tehdy poněkud udivily.

Teď nám však už je jasné, že to byla starost o duše pozůstalých, které recyklace jejich netělesných pozůstatků konečně osvobodí. Proto ani vy v podobných případech netruchlete.

Ostatně, jsme v pořadí.

Petr Bouř (bour@seznam.cz) - 3.1.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 

Petr Bouř
Proč se lidé opičí?

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena